- RubrikaKULTURA

Zpěvačka Angélique Kidjo, královna africké hudby, vystoupí na letošních Colours of Ostrava

16.5.2014

Nová Mama Africa, Nejvlivnější ženská hudební osobnost Afriky podle časopisu Time, filantropka, aktivistka, velvyslankyně dobré vůle UNICEF a zároveň ohromující zpěvačka, držitelka Grammy, spoluhráčka Petera Gabriela, Carlose Santany, Alicie Keys nebo Philipa Glasse – to vše je Angélique Kidjo z Beninu, která v české premiéře vystoupí na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava (17. – 20. července 2014).

Čtyřiapadesátiletá zpěvačka a aktivistka znamená pro západní Afriku skutečně obrovskou morální a uměleckou autoritu, což nejlépe vyjadřuje uctivý titul New Mama Africa – po nesmrtelné jihoafrické zpěvačce a ambasadorce černého kontinentu Miriam Makeba,” potvrzuje ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Africkou hudbu ale na letošních Colours nebude Kidjo reprezentovat sama: dále přijede například afrosoulová zpěvačka Nomfusi z jihoafrického Kapského Města, konžská afrofunková formace Jupiter & Okwess International s frontmanem v bizarní vojenské uniformě nebo formace Debademba sdružují muzikanty z několika afrických zemí stylově se pohybující od mandinko k afrobeatu, mbalaxu, loveckým písním z Wassoulou nebo tanečním stylům z Etiopie.