- Rubrika

ZLOMVAZ 2009 aneb Najdi deset rozdílů

27.4.2009

Tři dny, tři regiony. Šest nejlepších studentských představení v soutěžním klání. Čechy, Morava, Slovensko aneb umělecké školy z Prahy (DAMU), Brna (JAMU) a Bratislavy (VŠMU) se představí od 13. do 16. května v rámci 16. ročníku festivalu Zlomvaz.

Letošní téma Najdi deset rozdílů si klade za cíl pojmenovat specifika (jazyková, regionální atd.), která nás od sebe odlišují a díky nimž je každá ze škol výjimečná, osobitá a nenapodobitelná. Právě jejich poznávání bude během festivalových dní tím, co nás kromě přehlídky divadelních inscenací spojí. 

Rozhodli jsme se proto každé z výše zmíněných škol věnovat jeden den festivalu, během kterého představí nejen své soutěžní inscenace, ale bude moci rovněž ovlivnit složení off-programu (vystoupení hudebních skupin z Prahy, Brna, Bratislavy na závěr každého dne, výzdoba interiéru festivalových prostor, nabídka jídla a nápojů atd.). Chceme tak docílit toho, aby se na festivalu každý (Čech, Moravák i Slovák) cítil alespoň chvíli skutečně „jako doma“.

Hlavní kostrou programu je soutěžní přehlídka, ve které se představí dvě absolventské inscenace každé školy a v porotě zasednou například Milan Šteindler, Zdeněk Hořínek či Veronika Bednářová. Představení se budou odehrávat na hlavní scéně divadla DISK a v nedalekém Divadle Na Zábradlí, menší inscenace potom ve Studiu Řetízek, učebnách DAMU a Eliadově knihovně Divadla Na Zábradlí. Porota na konci festivalu vyhlásí nejlepší inscenaci a tradičně bude udělena za nejlepší herecký výkon Cena Reflexu, spojená s obnosem 50 tisíc korun určených na zahraniční stáž výherce.

„Zlomvaz je pro pražské publikum jedinečnou příležitostí zhlédnout v několika dnech nejzajímavější divadelní práce studentů z Česka i Slovenska, které vznikly v právě končící divadelní sezóně. Inscenace posluchačů nejsou sice sázkou na jistotu, ale zvídavý divák má skrze ně možnost zahlédnout záblesky budoucnosti divadla v obou sobě si tak blízkých státech“, říká o festivalu Michal Lázňovský, vedoucí katedry produkce pražské DAMU, jejíž studenti Zlomvaz organizují.

Kromě hlavního programu budou v rámci nesoutěžní sekce k vidění inscenace studentů nižších ročníků DAMU, JAMU i VŠMU a ZLOMVAZ 2009 nabídne také off-program, například workshop shakespearovského herectví nebo dílnu pro studenty divadelní produkce, ale také večerní koncerty (Sto zvířat, slovenský Orchester Jeana Valjeana).

Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve středu 13. května od 20 hodin v hlavním sále DAMU – v divadle DISK. Poté bude následovat koncert kapely Sto zvířat. Od čtvrtka do soboty budou moci diváci navštívit soutěžní i nesoutěžní představení. Vstupenky je možno rezervovat od 6. května e-mailem na info@zlomvaz.cz, nebo zakoupit přímo na místě. Více informací na www.zlomvaz.cz a program také na www.nekultura.cz.

 

Program

 

Středa 13. 5.

14:00  Eva, Eva!  (JAMU), DISK

17:00  Pravý inspektor Hound  (DAMU), Studio Řetízek

20:00  Slavnostní zahájení, koncert kapely Sto zvířat, DISK

 

Čtvrtek 14. 5.  Slovenský den

11:00  Být sám  (JAMU), Divadlo Na Zábradlí

12:30  Večer tříkrálový  (JAMU), DISK

15:30 a 17:00  Své dny  (DAMU),  Studio Řetízek

15:30 a 17:00  Podkrovní monodrama  (JAMU), Eliadova knihovna – Div. Na Zábradlí

18:00  Fucking generation  (DAMU), Divadlo Na Zábradlí

19:30  Nemá kocúr večne hody  (VŠMU), DISK

 

Pátek 15. 5.  Moravský den

13:00  Rodinné príbehy  (VŠMU), DISK

14:30 a 17:30  Slyšet hlasy  (DAMU), učebna U32-DAMU

14:30 a 16:30  Změna osvětlení  (JAMU), Eliadova knihovna – Div. Na Zábradlí

17:30  Krížovkári  (VŠMU), Divadlo Na Zábradlí

19:00  Marnotratný syn  (DAMU), DISK

 

Sobota 16. 5.  Český den

12:00  Svatba  (DAMU), učebna U32 – DAMU

14:30  Vévodkyně z Amalfi  (DAMU), DISK

16:30  Pravý inspektor Hound  (DAMU), Studio Řetízek

16:30  Oko za oko  (VŠMU), učebna U32 – DAMU

18:00  Slavnostní zakončení, módní přehlídka, DISK


* zeleně jsou vyznačená představení soutěžní sekce