- Rubrika52. MFF KV

Zloději zelených koní, film o vltavínech bez vltavínů

3.7.2017

Zlatá horečka dokáže v mnohých probudit velké emoce, rozbít přátelství a vztahy, ale i otevřít stará zranění. Ve zlodějích zelených koní nekopeme ale zlato na Klondiku, ale vltavíny v Jižních Čechách.

Nejspíše díky dopadu meteoritu můžeme nalézt v Jižních Čechách polodrahokamy zvané vltavíny a proto také hodně jihočechů zná někoho, kdo má vlastní zkušenost s jejich hledáním. Snímek Zloději zelených koní je volně natočený dle knihy Jiřího Hájíčka. Představuje své hrdiny, Pavla a Kaču, kteří tyto lesklé zelené kamínky také chtějí najít.

Kača chce kopat ve velkém a rychle tak přijít k penězům, které nutně potřebuje. Pavel to dělá pro svou lásku k minerálům, zelené vltavíny obdivuje a ty nejkrásnější sbírá. Společně začnou kopat.

Typický příběh nástrah rychlého zbohatnutí, lákadla zakázáného, ale hlavně je to příběh o lidských vztazích, o jejich minulosti a o tom, co je spojuje. Ačkoliv těchto polodrahokamů ve filmu uvidíte hodně a příběh se okolo nich točí, daly by se stejně nahradit čímkoliv jiným, na čem se dá rychle a nelegálně zbohatnout.

Hlavní postava, herec Pavel Liška, tentokrát nehraje žádnou přiblblou roli, která nás neustále baví a na kterou jsme od něj zvyklí. Jeho role je vážná a působí spíše jako antihrdina. I to mu však velmi dobře sedne.

Celkově si tento snímek jistě užijete, ostatním filmům na festivalu ve Varech se s klidem vyrovná.