21.10.2013

VSC Fatra Zlín – VK Ostrava 3:2 (-22,-20,23,20,12)

VSC Fatra Zlín: Adam Bartoš, Pavel Bartoš, Kolář, Navláčil, Kostoláni, Kotas – Bláha. (Střídali: Vašíček, Přikryl, Barák).

VK Ostrava: Rehák, Haník, Mauler, Sundberg, Čechmánek, Široký – Castello. (Střídali: Dvořák, Záhorský, Fořt).

Hned na úvod extraligy Ostravu čekal kvalitní soupeř, který jim stál v cestě ve čtvrtfinále loňského play-off na cestě za mistrovským titulem. Domácí nemohli pro zranění nasadit zkušené libero Obdržálka, a tak se této role zhostil osmnáctiletý Miroslav Bláha. Ten zápas nakonec nedohrál a jedním z atributů obratu byla také výměna hráčů na tomto postu, kdy Zlín zlepšil obranu v poli také díky smečaři Vašíčkovi, který domácího mladíka vystřídal.

Zdeněk Šmejkal, trenér Ostravy věděl před zápasem, že fyzicky jsou chlapci připraveni dobře, bude to jen první test sehranosti a pochopení od nových hráčů systému hry.

Na začátku zápasu se hostujícím daří, což podpoří esem Sundberg. Plachtící podání je účinné také v podání Tomáše Širokého. Domácí však pětibodovou ztrátu zmenšují i díky Navláčilovi na podání. Poté začne Ostrava zbytečně hrát moc středem, kde to sice jde blokařům, ale pipe vykazuje chybnost. Zlín poprvé vede 19:17. V závěru setu se může Ostrava spolehnout na Richarda Maulera v útoku a po esu Haníka končí set domácí nevynucenou chybou.

Zlín na počátku druhého setu začne ještě více bojovat. Na liberu střídá Vašíček Bláhu. Ostravě se rozehrávají v útoku Mauler s Rehákem a až do stavu 17:18 drží tříbodový náskok. Když se důrazem v útoku prezentuje Rehák, má Ostrava do koncovky čtyřbodový náskok. Setbol zajistí nekompromisně středem Široký a Kostoláni na závěr setu kazí podání.

Na začátku třetího setu se zranil při dopadu Sundberg a střídá ho Záhorský. Ostrava začíná hodně chybovat v útoku. Domácím začíná hrát důrazný smečař Adam Bartoš. Do koncovky má Zlín tříbodový náskok. Pak dostane ještě žlutou kartu Zdeněk Haník, která již naštěstí není trestem. Zlín ale ukázal pevné nervy v koncovce a snížil na 2:1.

Zlín pokračuje ve zlepšeném výkonu také ve čtvrtém setu. Do koncovky si nese opět tříbodový náskok a v závěru vyhraje sadu dokonce o pět.

Zápas, kde Zlín předvedl dokonalý volejbalový obrat, končí plachtícím esem Adama Bartoše, jehož podání nechají hosté špatnou komunikací dopadnout přímo na zem své poloviny palubovky.