- RubrikaFilm

Zklamání a nechuť k velkým plecháčům

2.8.2011

Jednička byla ohlušující akční novinka na filmovém platně, která nám předvedla něco nového. Megan Fox excelovala svým sexappealem a Shia LaBeouf se dostal na příčku velmi vyhledávaných herců. Transformers změnili film a změnil se i Michael Bay. Dvojka slibovala neutuchající a napínavou akci, která nebyla zas tak dramatická. Transformers 2 byl spíše pádem z výšin a nastolením obyčejného stereotypu, na který jsem u akčních letních hitů zvyklí. Co se týče třetího a (snad) posledního dílu, který nebyl tolik očekávaný (a možná je to pro něj dobře), Bay se snažil naservírovat největší bitvu, kterou kdy natočil, ale bohužel se mu to moc nepovedlo. Začátek byl utahaný a bohatě by stačilo zhlédnutí traileru, protože se tam ničeho zásadního nedočkáte.

Megan odešla a zmizelo tak obrovské lákadlo, které přitahovalo většinu mužských fanoušků. Shia je sice skvělý, ale jeho výkon zaniká ve spoustě stupidních dialogů, kterých jsou stovky. Ve druhé polovině snímku je Chicago naprosto zdemolováno a zbyde z něj pouhá hromada sutin, ve níž zbývá malá skupinka neohrožených vojáků, která se chce postavit všem Deseptikonům světa. Scéna, kde se řítí dům a tahle skupinka je uvnitř je až moc fantastická, pochybuju, že by to někdo dokázal přežít. O malé, leč nepatrné odlehčení se tu stará dvojička sympatických Autobotů, se kterými je fakt sranda. Co víc říct? Bay to přepískl a risk nebyl zisk. Optimus je nový americký „hrdina“ a film je plný stupidit a klišé, které jsou až dětinsky předvídatelné.

To, co začalo jako úžasný rozjezd nové vlny akčních filmů, končí v černé díře stejně tak jako rodná planeta všech robotů Cibetron. Pro mě osobně je to obrovské zklamání, poněvadž jsem měl Transformery moc rád a ve dvojce jsem jim pod vlivem svého fanouškovského nadšení hodně odpustil, což se nedá říct o (zatím) posledním dílu. 3D technologie a krásné ženské tělo, které je zde považováno za rekvizitu, zkrátka nejsou ty hlavní pilíře, na nichž by se dal vystavět zásadní počin pro celý jeden filmový žánr.