- Rubrika

Životopisy slavných: Král komiků Vlasta Burian

22.1.2008

Vlastu Buriana zná snad každý… ale jen málokdo ví, co si musel všechno prožít. My ho známe jako usměvavého herce, který nás baví dodnes, ale málokdy se usmíval opravdu od srdce… Přečtěte si o životě Vlasty Buriana – Krále komiků.

Když se 9. dubna 1891 narodil Josef Vlastimil Burian, ani v nejmenším jeho otec, (krejčí a vlastenec) a jeho matka netušili, že jednou bude jejich syn Král českých komiků.

Vlasta Burian žil v Liberci, ale v deseti letech se přestěhoval do Prahy na Žižkov. Vlasta chtěl být vždycky herec, ale jeho otec s tím nesouhlasil a chtěl mít ze syna obchodníka. Vlasta se s tím ale nechtěl smířit a občas hrával v hospůdkách, kde ho později viděl i jeho otec a nakonec souhlasil, aby se stal hercem.

Vlasta Burian nemiloval jen herectví, ale i sport. Hrál fotbal a stal se velmi oblíbeným brankářem za Viktorii Žižkov. Miloval i tenis a cyklistiku.

Burian vystudoval obchodní akademii a pracoval jako prodavač textilu. Láska k herectví byla ale silnější a protože hrál v různých divadlech a nestíhal představení, ředitelé se dohodli, že ho už neobsadí do žádných rolí. Burian si z toho ale nic nedělal a tak založil vlastní divadlo Divadlo Vlasty Buriana (dnešní Divadlo Komedie). v roce 1928 se Burianovo divadlo přestěhovalo do Švandova divadla na Smíchově a o dva roky později se přestěhovalo do paláce Báňské v Katarské ulici. Zde bylo divadlo až do května 1945, které se pak znárodnilo a přejmenovalo se na Divadlo kolektivní tvorby.

Divadlo nebylo to jediné, kde Burian vystupoval. Natočil i několik filmů, 4 němé a 36 zvukové, většinou to byli komedie. Točil v letech 1923 – 1956. Pět filmů natočil i v německé verzi. Za filmy dostal i ocenění od Českého filmového zpravodaje Bílou stuhu a to za film U snědeného krámu a v roce 1942 získal za své herectví Státní cenu.

Burian ve filmových ateliérech jako doma. Libovolně improvizoval, nebral ohled na režiséra a při každém záběru zařval STOP. Jediný, ke komu měl úctu byl režisér Frič. Je zajímavé, že za své filmy dostával obrovské honoráře a to přesahující až sto tisíc korun.

I když Vlasta Burian působil na venek jako komik, v soukromí trpěl depresemi, byl velmi náladový a melancholický. Proto se často zavíral ve své honosné vile v Praze Dejvicích, kde měl velikou tělocvičnu a tenisový kurt. Jeho životem prošly dvě ženy. S tanečnicí Annou Emilií Pírkovou měl za svobodna dceru Emilku Burianovou. V roce 1919 se oženil s Ninou Červenkovou-Burianovou. Snad ona jediná mu dokázala opravdu porozumět a byla jeho velkou oporou. Měla ho moc ráda a byla jeho velká obdivovatelka. Burian si přál, aby byla na všech jeho představení a i když se zpozdila, Burian představení zdržel a čekal až se objeví.

V roce došlo v Burianově životě k velkému zlomu. Narodil se mu vnuk Vlastimil Kristl, ale jeho divadlo bylo zavřeno Němci a posléze byl zadržen Čechy a byl uvězněn do společné cely s esesáky a kriminálníky a často byl ponižován. Na intervenci Jana Masaryka byl propuštěn a vyšetřován na svobodě, nakonec jej soud osvobodil. Po chvíli byl ale opět odsouzen za kolaboraci s německými okupanty na několik měsíců k těžkému žaláři a dostal pokutu půlmilionu korun.

Po propuštění Burian nesměl obnovit divadlo, byl mu zabaven veškerý majetek( i jeho vila, ve které byla zřízena školka ) a dalších pět let nesměl vystupovat. Těch pět let, kdy nemohl hrát byli pro Buriana nejhorší – zestárl nejméně o deset let, vězení, pronásledování a všechen stres byla příčina pro horší zdraví. Až v roce 1950 se opět mohl vrátit do divadel. Po třech letech, kdy byl vyhozen z divadla začal vystupovat v různých estrádách, které mu zničili zdraví- otékaly mu nohy, měl problémy se žílami a nemohl chodit, ale i přes tu všechnu bolest pořád bavil publikum. Jeho humor byl pořád na dobré úrovni. I když hrál po roce 1950 v mnoha filmech, nedokázali ho uživit a proto musel dál hrát v estrádách. Poslední představení odehrál s těžkým zápalem plic. Zemřel 31. ledna roku 1962 na plicní embolii doma u své milované Niny Burianové. Nina zemřela o devět týdnů později, podle pamětníků na manželově hrobě.
Vlasta Burian je pohřben na vyšehradském hřbitově v Praze.

Už když byl Burian těžce nemocný, při podepisování jedné fotografie, na které chtěl fanoušek, aby napsal Vlasta Burian, král komiků odpověděl: „ Král? Kdepak král! Teď už jenom králíček.“ Pro nás ale nikdy nebude Vlasta Burian králiček. Pro nás to je Král komiků a nezapomenutelný herec, který nás dokáže pokaždé rozesmát.