- Rubrika

Zimák v Trutnově

16.4.2008

Program nabitý muzikou špičkových českých a slovenských kapel. Takový bude letošní hudební festival Zimák 08. Uskuteční se v sobotu 17. května v zimním stadionu v Trutnově a postupně budou na pódiu hrát skupiny Mandrage, Peha, Mig 21, No Name a Monkey Bussiness.

Jarní rocková akce se uskuteční v hokejové hale už potřetí za sebou. „Chtěli jsme hudební koncerty pořádat na takovém místě, aby se na ně dostalo co nejvíce diváků a přitom úspěšnost koncertu neohrozilo počasí. Zimní stadion takové nároky splňuje,“ uvedl Dan Stierand z Xantipa Agency, která festival organizuje.

Loni si přišly dva tisíce lidí na Zimák poslechnout především kapely Kryštof a Wohnout. Také letos očekávají pořadatelé velkou návštěvnost. „Vsadili jsme na velmi kvalitní výběr účinkujících. Hrát tu budou momentálně nejoblíbenější české a slovenské kapely. Věříme, že si je přijdou poslechnout nejen fanoušci z loňského Zimáku. Pestrou hudební nabídkou chceme přitáhnout i další diváky. Naším cílem je, aby všichni odcházeli ze Zimáku maximálně spokojeni,“ řekl Dan Stierand.

Největší hvězdou budou MONKEY BUSSINESS. Česká hudební skupina založená roku 1999 klávesistou a skladatelem Romanem Holým získala 3.4. 2008 v několika kategoriích na ceny Akademie populární hudby Anděl 2007. Prvenství v kategorii Zpěvák roku obhájil i sám Matěj Ruppert. Za rok 2005 získala kapela cenu za Album roku a Nejlepší zvukovou nahrávku. V březnu 2001 byla vyhlášena při Andělech Skupinou roku a Objevem roku.

Dalším lákadlem jsou slovenští NO NAME. Košická kapela nedávno dotočila novou desku s názvem V rovnováhe. Od roce 2001 se tato šestičlenná skupina prosadila i v Česku. První turné u nás absolvovala kapela už roku 2002. Z úspěšné koncertní šňůry vyšel na konci roku 2006 záznam koncertu z Prahy na 2 CD a DVD. Čtyřikrát získala stříbro ve slovenském Slavíkovi.

Třetí atraktivní kapelou je MIG 21. Do Trutnova dorazí se svérázným frontmanem, zpěvákem, textařem a hercem Jiřím Macháčkem. Diváky oslovuje úspěšnou retropopovou taneční hudbou. Například debutového alba Snadné je žít se prodalo téměř 50 tisíc kusů.

Oslovit posluchače chce v Trutnově i prešovská PEHA. Na slovenské hudební scéně se objevila už v dubnu 1997. Teprve loni zažila významnější úspěch. Má ve svém středu neobyčejně talentovanou pětadvacetiletou zpěvačku Katarínu Knechtovou. Aktuálně má skupina velmi nabitý koncertní program, když nechybí na téměř žádném významnějším hudebním festivalu v Čechách i na Slovensku.

Pátou kapelou, která na Zimáku zahraje, bude plzeňské pop-punkové seskupení MANDRAGE. Skupina se poprvé výrazněji prosadila před dvěma lety, loni už jezdila coby předskokan po koncertech se slovenskou Pehou.

Ferstival se koná 17. května, brány stadionu se otevřou v 16:00 hodin. Vstupenky se dostanou do předprodeje v polovině dubna na obvyklých místech v Trutnově a okolí. Předprodejová cena bude 270,- Kč a na místě budou vstupenky k dostání za 330,- Kč.