- RubrikaKULTURA

Ze sálu do sálu. Jihočeské muzeum přibližuje advent i historické militárie

27.11.2015

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích přichystalo pro vánoční dny tradiční etnografickou výstavu (28. listopadu – 3. ledna), letos nazvanou Adventní čas našich předků, která zachycuje zvyky a obyčeje na začátku 20. století. Sveze se s ní také třídenní (4. – 6. prosince) sběratelská výstava vojenské výzbroje a výstroje k výročí sedmdesáti let od konce 2. světové války.

Posláním adventní expozice je seznámit veřejnost a zvláště děti s letitými zvyky v adventní době, z nichž mnohé postupem času vymizely a pokud přežívají, tak třeba jen zásluhou folklorních souborů nebo muzejní činnosti. „Letos se zaměřujeme na průběh adventních a mikulášských trhů, na adventní a mikulášské obchůzky a připomínáme nejznámnější světce, s nimiž se spojovaly krajové zvyky a obyčeje – svatou Barboru, Lucii, Mikuláše a Ambrože,“ říká Alexandra Khadka (titulní snímek), etnografka Jihočeského muzea.

Část výstavní místnosti tvoří simulovaný adventní trh se stánky nabízejícími k vidění dětský svět plný hraček a knížek, betlémy, pečivo, vánoční ozdoby i podmalby typické pro jižní Čechy. Část je zaměřená na obchůzky adventních masek a část ukazuje zimní venkovskou scenérii se sáňkujícími a lyžující dětmi, ale také měšťanskou rodinu na vycházce, což umožňuje porovnávat rozdíly v ošacení ve městě a na vesnici.

zzzvan2

Součástí adventní výstavy jsou i dobové reklamní inzeráty

V době výstavy se uskuteční řada doprovodných akcí pro školy, seniory a širokou veřejnost: Ukázka výroby staročeských perníků z kadlubů, malování perníčků (28. 11.), Ukázka řezbářské práce, vyřezávání figurky do betlému (29. 11.), Tvoření zvonků a andělíčků ze včelího vosku (1. 12.), Lotrando a Zubejda v podání školního divadelního souboru (9. 12.), Vánoční loutkové představení divadla Viďadlo (11. 12.), Koledování s Úsvitem (15. 12.), Výroba dřevěných holubiček (19. 12.), Předvádění háčkovaného výrobku (22. a 23. 12.).

Proběhne i dvoudenní dílna Perníkové tvoření (1. a 7. 12.), kterou pořádá Jihočeské muzeum ve spolupráci s žáky SOŠ veterinární. První den dojde na pečení, druhý na zdobení perníků. Účast je nutné rezervovat (peskova @ muzeumcb.cz). Zapojit se může jen patnáct osob. Ukázky práce lidových tvůrců budou průběžně prezentované na televizní obrazovce. Autorka výstavy Alexandra Khadka nabídne komentované prohlídky. Otevřeno je denně kromě pondělků 9 – 17.30 hodin, na Štědrý den a Silvestra do 13 hodin.

zzzvan3

Expozici militárií obohatí motocykl Harley Davidson US 1 200 z roku 1943 užívaný příslušníky US Navy při ochraně pobřeží a přístavišť

Do jiného sálu Jihočeského muzea budou návštěvníky lákat členové Klubu historických zbraní při KVV v Č. Budějovicích. Prezentace jejich sbírkového fondu se týká vítězných mocností i poražené armády ve 2. světové válce. Během třídenní výstavy (4. – 6. 12.) si obdivovatelé militárií prohlédnou střelné i pobočné zbraně (dýky, šavle) nebo vojenské figuríny v akčních pozicích. „Poběží i video z našich akcí za posledních pět let včetně boje o Český Krumlov nebo krajskou metropoli,“ připomíná organizátor Vladimír Sedláček.

Autor textu a foto (2) Ladislav Lhota, foto (1) Vladimír Sedláček