- RubrikaKULTURA

Závěrečná pětka letošního rapu na Votvíráku je tu

26.5.2015

Nadpis by mohl vypadat jako že dneska bude řeč jen o čundrkántry souborech, co dokážou hrát i u táboráku, protože na to mají ty správná fidlátka. Ale není to tak úplně pravda. Vedle tří partiček, co opravdu hrají „naživo“ a splňují tak představy o pojmu „kapela“ i pro člověka rodu homo rockenrollus – Prago Union, Android Asteroid a Věc Makropulos tady máme i slovenský dvojboj – jednu „alternatívu“ – Prezident Lourajder a jako třešničku na závěr se vrací na místo činu Majk Spirit s úplně novou deskou Y. Vyšla 30. března, to je snad dostatečně čerstvý, ne?

MAJK SPIRIT
Nová deska Y mu vyšla nedávno. Vrátit se po bezmála čtyřech letech, vrátit se po desce Nový člověk, vrátit se po desce, co ho vystřelila do vesmíru, to není úplně lehký úkol. Očekávání? Obří. Vlastně možná vůbec největší. Jak to srovnávání dopadne, to si budeme muset ještě počkat, ale soudě podle singlu “dobyjeme svet“ je nový opus nového človeka opravdový návrat. Návrat ke klasice. Boomb bap, Timberlandy, kapuce, dabování v tramvaji jak autobusový Method Man v “Bring The Pain“. „Rap je víťaz, hip hop je nový Beatles.“

PRAGO UNION + Champion Sound

Klasika. Zase. Bez nový desky? Jo, jelikož rok 2015 připadá na desáté výročí klasického debutu Prago Union, desky HDP, co to pojmout jako malou oslavu? A zahrát si desku HDP pěkně celou? “Sklep“? “V.A.R.“? “Zvyřátka“? “Bestiář“? “Verbální atentát“? “Pecka s Kurtem“? “Hadí počty“?… Je dost možný, že ta deska zlidověla vlastně celá, ale naživo jste ji neviděli, neslyšeli skoro deset let, s kapelou vůbec nikdy. Takže, hurá, ať žije deset let stará premiéra.

ANDROID ASTEROID

Kam s nima? Downtempo? Trip hop? Praso pes? Druhá řadová, třetí deska celkově od projektu Android Asteroid – Íkaros letos dostala nominaci na hiphopového Anděla. Berme to tedy jako potvrzení příslušnosti k pomalým beatům a když už byla řeč o tom Andělovi za hip hop, alespoň jsme tak nominované skompletovali a máme je všechny – LA4 & DJ Wich, Orion i Smack už totiž v lineupu trůní delší dobu.

PREZIDENT LOURAJDER

Sranda. Vážně nevážně. Lehce piclý humor. Spontánní punková odvázanost. Smích je nejlepší lék na nudu a nejlíp se vyhne stereotypu ten, kdo se mu otevřeně vysměje do tváře. Přesně tuhle stranu, tu možná lehce odvrácenou od pozornosti, méně známou a takřka neprozkoumanou, šumící, odzbrojujícím způsobem upřímnou, lehce bolavou, nasáklou špínou a smradem, co se servíruje k pivu a vínu jako punchlineové řezy. Přesně to přiveze houpavým rytmem Prezident Lourajder s matrem z EP Inaugurácia a čerstvého LP Úrad.

VĚC MAKROPULOS

Parta z Východu Čech. Křičí, dělá hluk, budí pozdvižení i pohoršení, hrabe do strun jako by zítřka nebylo a do bicích řeže jak hluchej do vrat… Možná jsou víc punk jak rap. Ale snahu být v rapu vidět, tu jim upřít nelze. Potkat je můžeš na všemožných jamech, jako backing band na houbařských srazech milovníků freestyle bedly, nebo jak republiku poctivě objíždí ve svý dodávce na cestách za koncertníma ušima. Kam všechna ta snaha Věc Makropulos nakonec povede se ale ještě ukáže.