- Rubrika

Zappa Plays Zappa, aneb oslava hudby Franka Zappy, v Divadle Archa již 1. června

27.5.2009

Kytarista Dweezil Zappa se svým projektem Zappa Plays Zappa oslaví 1. června v pražském Divadle Archa nejen Den dětí, ale především geniální hudbu svého otce, amerického hudebníka a skladatele Franka Zappy. Dweezil Zappa se svojí kapelou přijíždí do České republiky jako držitelé letošní Grammy v kategorii „Best Rock Instrumental Performance“ za skladbu „Peaches En Regalia“.

Zappa Plays Zappa, jak název napovídá, hraje především nejznámější a kritikou velmi oceňované skladby Franka Zappy. „Nacházím hodně inspirace v hudbě svého otce. Strávil jsem mnoho hodin zkoušením a odhalováním tajemství, která se skrývají ve skladbách, které složil na papíře i spontánně při hraní na kytaru. Neustále nacházím něco, co mě udiví a překvapí. Nevím, jak udělal to, co udělal, ale jsem vděčný, že to udělal,“ uvádí na svém blogu Dweezil.

Kromě něj s projektem přijedou mladí, ale brilantní hudebníci – Scheila Gonzalez (saxofon, flétna, klávesy, zpěv), Pete Griffin (baskytara), Billy Hulting (marimba, perkuse), Jamie Kime (kytara) a Joe Travers (bubny, zpěv) a zpěvák Ben Thomas. Na programu by měly být i nově nastudované skladby, které v Praze na minulém, mimochodem – výborně přijatém, koncertě v roce 2006 nezazněly. Vstupenky jsou k dostání v pokladně Divadla Archa a v sítích Ticketportal a Ticketpro. Koncert začíná ve 20 hodin a uvádí jej agentura Charm Music ve spolupráci s Divadlem Archa. Více info na www.charm-music.cz.

Návštěvníci koncertu budou moci navíc vyhrát ve speciální tombole kytaru Hagstrom Swede Gold Top a původní kufr s podpisem Dweezila Zappy. Stačí si na místě koupit lístek do tomboly za 200 Kč a pak mít štěstí při losování, které provede na pódiu přímo Dweezil. „Na výherce nečeká jen kytara, ale možná podobně jako na americkém turné společná skladba s hudebníky projektu Zappa Plays Zappa,“ doplňuje Borek Jiřík, pořadatel koncertu.

Projekt Zappa Plays Zappa včele s Dweezilem Zappou debutoval na pódiích v roce 2006 a do letošního roku několikrát v různém složení (někdy i s mladším bratrem Ahmetem), objel svět. Jeho uvedení předcházelo několik let, kdy Dweezil omezil své další aktivity. „Abych mohl hrát otcovu hudbu správně, bylo nutné, abych pořádně rozuměl jejím základům, což znamenalo hodně studia a zkoušení,“ říká Dweezil.

Své nově získané hudební schopnosti zhodnotil nejen na turné Zappa Plays Zappa, ale i na první studiové desce po šesti letech „Go With What You Know“, které vyšlo právě v roce 2006. Album obsahovalo i klasickou instrumentální skladbu Franka Zappy „Peaches En Regalia“, která byla letos oceněna Grammy. „Při zkoušení jsem hrál společně s Frankovým kytarovým sólem z původního alba ´Hot Rats´. Tuto desku věnoval mně, protože na ní pracoval v době, kdy jsem se narodil,“ doplňuje Dweezil.

Dweezil Zappa, původním jménem Ian Donald Calvin Euclid Zappa, se narodil v roce 1969 jako druhé ze čtyř dětí Franka Zappy. Podle internetu úředníci přezdívku „Dweezil“, což bylo jméno, kterým jeho otec Frank označoval podivně zakroucený malíček na noze své ženy Gail, odmítli zaregistrovat. Když se to Dweezil později dozvěděl, trval na to, aby se jeho přezdívka stala i oficiálním jménem. Díky najatému právníkovi se to prý jeho rodičům povedlo.

Faktem zůstává, že Dweezil se svým bratrem Ahmetem hrál na kytaru ve společné kapele Z i v řadě dalších formací. Kromě koncertního pódia dostal Dweezil také role v několika filmech i televizních pořadech, je autorem hudby k některým programům – například „Ben Stiller Show“ a „Jamie Kennedy Experiment“. Vydal několik alb, sám hostoval jako kytarista na mnoha dalších. Ve svém studiu připravuje a zpracovává pro nová vydání staré nahrávky svého otce.

http://www.zappa.com/zpz/

http://www.myspace.com/zappaplayszappa