- RubrikaTECH

Zapomeňte na klasické plastové nádobí a kelímky, místo nich přichází Open Air Festival s bio plasty

16.5.2010

Další „červenou“ dává festival nedokonalému třídění odpadu. Proto na místě zřídí vlastní třídící linku a jednotlivé druhy odpadu bude odvážet rovnou ke zpracovatelům. Už žádné velké zavážení nevytříděného smetí na skládky… Nejen těmito kroky se hodlá Open Air Festival pořádně „zazelenat“. A na důkaz, že nejde o žádné plané sliby, se přihlásí jako vůbec první festival u nás do světové soutěže A Greener Festival Awards. To vše oznamují pořadatelé akce symbolicky právě dnes, v Den Země.

Z plastů vyrobíme ploty nebo i textilní vlákna

Open Air Festival přichází s kompletním a dotaženým projektem pro třídění odpadů a jejich zpětné využití. „Chceme dát věcem nový život,“ říká manažerka festivalu Marie Marková a dodává „Když jsme tvořili projekt zelenějšího festivalu, bylo nám jasné, že pouze umístění košů pro tříděný odpad nestačí a ve spolupráci se společností Telefónica O2, generálním partnerem festivalu, jsme proto vypracovali úplně nový koncept.“ Proto bude mít Open Air Festival přímo na letišti v Panenském Týnci i třídící linku. Recyklovaný odpad z této linky pak budou pořadatelé festivalu posílat rovnou k vybraným zpracovatelům a ne na skládku. Přeměnou plastů mohou vzniknout například nové ploty, žlaby pro pokládání kabelů, ale třeba i textilní vlákna.

Velká změna čeká také stánkaře. Ti místo klasického plastového nádobí z PVC budou povinně používat kelímky a nádobí z bio plastů. Na první pohled sice vypadá oboje podobně, ovšem bio plasty se do tří měsíců rozloží, zatímco rozklad plastového kelímku trvá mnohonásobně déle (i desítky let). Bio kelímek není vyrobený z ropy, ale z přírodních surovin jako cukrová třtina nebo kukuřice či brambory. Bio nádobí bude zálohované symbolickým poplatkem. Návštěvníkům se proto nevyplatí je jen tak pohazovat po areálu. Bylo by to v podstatě stejné jako rozhazovat po okolí peníze. „Na druhou stranu se určitě najdou dobrovolníci, kteří „peníze“ ležící na zemi rádi posbírají… A také tím vzniká čistý festival,“ usmívá se Marie Marková.

Aby recyklace nebyla jen o slovech, pořadatelé Open Air Festivalu na letišti v Panenském Týnci zřídí také infocentrum, kde se návštěvníci budou moci mimo jiné podívat na to, jak lze bio odpad využít, kolik se ho v rámci festivalu podařilo vytřídit a proč jsou bio plasty výrobky budoucnosti.

EKOLOGICKé DESATERO OPEN AIR FESTIVALU

Můžeme být zelení od hlavy až k patě, ale bez vaší pomoci nám to nebude nic platné. Proto prosíme Re:spektujte naše ekologické desatero. Pomůžeme tím krajině kolem nás a třeba i svému dobrému pocitu. Navíc tím zvyšujete šance Open Air Festivalu na vítězství v soutěži A Greener Festival. Děkujeme!

1) Pomozte nám třídit odpad. V rámci festivalu najdete všude dostatek odpadkových košů na plasty, bio plasty a další suroviny. Prosíme podívejte se nejprve, kam váš kelímek patří, než ho hodíte do koše.

2) Nahlašte nám plné popelnice. Chceme čistý festival a vy nám v tom můžete pomoci. Nahlašte komukoliv z pořadatelů, že popelnice poblíž je plná a my zařídíme rychlou nápravu pomocí naší festivalové hlídky.

3) Dopravujte se ekologicky. Jezděte vlakem, nebo hromadnou dopravou.

4) Pokud jedete autem, vezměte s sebou kamarády a známé. Čím méně aut, tím lépe.

5) Neberte si víc věcí než spotřebujete, zbytečně nevyhazujte jídlo a pití.

6) Nedopalky odhazujte do speciálních košů.

7) Nechávejte po sobě co nejméně odpadu, a to nejen v dějišti festivalu, ale i jeho okolí a nejlépe prostě všude :-)

8) Snažte se něco přiučit. Ve speciálním stánku se na festivalu mimo jiné dozvíte, co se děje s vytříděným odpadem a jak se dá znovu využít bio plast.

9) Zbytečně neplýtvejte vodou a elektřinou.

10) Své další nápady pro „zelenější“ festival si nenechejte pro sebe.

Použijte festivalové forum na webu www.openairfestival.cz.