- RubrikaHudba

Zakladatel Bandzone.cz: „I z hudebního nesmyslu mám radost“

15.12.2011

Většina těch, kteří hrají ve vlastní kapele, určitě někdy slyšeli o serveru Bandzone.cz. Málokdo ví, že tato 6 let stará databáze měla původně sloužit pouze pro osobní potřeby jejího zakladatele. Z původního nápadu však sešlo a vznikl hudební server, který dnes pojímá více než 30 000 hudebních profilů. Prezentuje hudbu jednotlivých kapel, podporuje festivaly, hudební akce a nově je i partnerem nové soutěže televize Nova. Na podrobnosti o této internetové stránce odpovídal její zakladatel Michal Novák.

Bandzone.cz je partnerem nové talentové soutěže Televize Nova – Hlas Česko Slovenska.  Jakou bude mít právě Bandzone v soutěži roli?

Televize Nova nás oslovila s tím, abychom do soutěže pomohli dostat zajímavé zpěváky. My jsme tedy do soutěže nasadili několik interpretů z naší databáze. Naše spolupráce má soutěži dodat i punc větší serióznosti, protože tentokrát není celá show jen o komerci, ale jde zejména o hledání kvality. Nova chtěla tentokrát již do prvních kol castingů zvát poloprofesionální a profesionální zpěváky.

V čem bude soutěž jiná, než ty předchozí talentové show?

Už to není soutěž pro tisíce amatérských zpěváků, ale cílem je, aby se už i v prvním kole setkali lidé, kteří jsou na úrovni a doopravdy umí zpívat.

Váš server před rokem o Vánocích změnil vzhled i strukturu. Čeho jste chtěli touto změnou dosáhnout?

Chtěli jsme zajistit nové funkce, které vyžadovaly sjednocení účtů. Dříve byly totiž účty pro uživatele i pro kapely zvlášť. Když chtěl předtím uživatel na stránkách surfovat, musel si vybrat, zda si chce procházet obsah jako fanoušek, anebo jako interpret. Nyní je umožněno na jedno přihlašovací jméno vystupovat za kapelu i fanouška, a ještě stále plánujeme i další funkce – jednou z nich je například přidávání inzerátů.

Jak dlouho vám trvalo změny připravit?

Na této změně jsme pracovali asi rok, protože jsme museli kompletně restrukturalizovat základ celé databáze. Následně jsme na nový model nasadili i novou grafiku. Když se změny uskutečnily, zpočátku to vyvolalo zejména negativní reakce. Snažili jsme se tedy uživatelům nové změny představit a popsat. Je však velmi složité popsat funkce tak, aby je všichni pochopili.

Server Bandzone.cz také každý týden zviditelní jednu kapelu jako takzvaný tip týdne. Podle čeho se kapely do této rubriky vybírají?

Rozhoduje mix několika faktorů. Tím zásadním je originalita, síla hudby a kvalita zvuku. Již méně důležitý, ale také posuzovaný, je fakt, jak příslušná kapela spravuje svůj profil. Jistou roli také hraje kvalita promofotografie. V „Bandzone tipu týdne“ se snažíme obměňovat i žánry, abychom například celý jeden měsíc nepředstavovali pouze metalové kapely.

Jakým způsobem mezi sebou výběr těchto kapel konzultujete?

Jelikož autorizace nových profilů probíhá manuálně, tak všechny kapely, které se na Bandzone zaregistrují, posloucháme. Je to obrovská šance, jak se hned na počátku dozvědět o nových talentech. Ke konci týdne se s kolegy scházíme a každý z nás přispěje svým tipem. Společně se po poslechu rozhodneme, kterou z kapel následující týden zviditelníme. Máme taky společné pravidlo, že se kapela, která je zveřejněna jako tip týdne, po následující dva roky nedostane do výběru znovu.

Zavzpomínejte krátce na okolnosti vzniku Bandzone.

Bandzone vznikl asi před sedmi lety. Tehdy jsem se jako člen kapely pokoušel domluvit více koncertů, a tak mi nezbývalo, než hledat kapely přes vyhledávač, což bylo pracné a náročné.  Přišlo mi škoda, že na českém internetu neexistuje něco jako „zlaté stránky kapel“. A tak jsme si s kamarádem programátorem začali vytvářet vlastní databázi kapel, s nimiž jsme hráli. Tato databáze byla na internetu pro naše účely, a za velmi krátkou dobu jejího provozu se do ní zcela neočekávaně registrovala první skupina, kterou jsme neznali. Pro mě to bylo veliké překvapení. Nejdříve mě napadlo, že bych tu databázi měl uzamknout, aby se tam nemohl nikdo registrovat, ale naštěstí jsem to nakonec neudělal. Protože velké množství manažerů kapel by, stejně jako já, ocenilo takovouto velikou databázi, tak se brzy strhla vlna registrací. V prvním roce jsme měli zapsáno přes pět set kapel, v následujících třech letech jich bylo už 15 tisíc.

Řekl jsi, že profily kapel stále ručně autorizujete, a tak už vám prošlo ušima 30 000 kapel. Nemáš pocit, že některé z nich hrají tak špatně, že svůj pokus prorazit ani nemohou myslet vážně?

Já jsem velice rád za každý profil, který u nás vznikne. I když jde někdy o hudební nesmysl, tak je to stále sebevyjádření a tvorba. Naším cílem je nabídnout prostor, kde má každý stejné místo bez ohledu na to, jak je profesionální a populární. Je skvělé, že profil začínajícího čtrnáctiletého kytaristy vypadá stejně, jako například profil kapely Olympic. To, že vedle sebe stojí úplní profesionálové i začátečníci, je přece fantastické.

Kterým kapelám jste pomohli dostat se na českou hudební scénu?

Naším velikým koněm je kapela Charlie Straight, kterou jsme oslovili, když natočila svůj první akustický demosnímek. Už tehdy jsme poznali, že jde o mimořádný talent. Tenkrát jsem jim dal nabídku, že bych produkoval jejich první album a že by jim Bandzone pomohl ke zviditelnění i na festivalech. Kapela to zvládla, a byla oceněna dokonce i Andělem.

Pomohli jsme ale i Xindlovi X, v němž jsem také viděl veliký talent, a jeho písničky mají veliký potenciál. Těch kapel je ale více. Zkráceně se dá říci, že když se nám něco líbí, tak tomu dokážeme pomoci.

Někteří zástupci kapel se ptají:  Jak je to se sponzoringem různých akcí, jak mohou organizátoři podporu Bandzone získat právě pro tu svou?

Dříve jsme podporovali akce z dobré vůle. Když se nám nějaká líbila, dali jsme jí prostor. Dneska je to již velmi těžké, protože celý projekt žije z inzerce, kterou se snažíme zprostředkovávat nenásilnou formou. Protože takových hudebních akcí, které se nám líbí, je v poslední době hodně, nemůžeme již každou takovou podporovat, jelikož by nám už nezbýval prostor pro tu inzerci, z níž Bandzone žije. Proto nyní podporujeme partnery, kteří nám nabízí přidanou hodnotu.  Pro nekomerční propagaci máme speciální ceník reklamních pozic, takže ceny pro ně nejsou stejné jako pro komerční partnery, kteří inzerují produkty za účelem zisku.

Co považujete za doposud největší úspěch projektu?

Projekt Bandzone je sám o sobě úspěch. Do dneška jej nedokázal nikdo jiný konkurenčně ohrozit, takže má na scéně silné postavení.

Co Bandzone a autorská práva?

Jsme v úzkém kontaktu se svazem OSA a vedeme diskuze nad tím, jak pomocí projektu Bandzone získat kompletní databázi české hudby, a zároveň ho nebrzdit zákazem sdílení hudby kapel, které jsou u OSA registrované. Protože je představa takovéto databáze zajímavá i pro tento autorský svaz, tak se chtějí dohodnout a vycházejí nám vstříc.

Tomáš Kabát

Rozhlasový reportér a moderátor, zaměřený zejména na zpravodajství a interview. Zabývá se převážně kulturou, školstvím a politikou. K diktafonu nebo před kameru si zve zajímavé osobnosti i pro interview. Jeho hosty byli například Václav Moravec, Evžen Tošenovský, Helena Třeštíková, Radim Jančura nebo Jakub Železný. Od mládí přispíval zejména jako bloger na blog.idnes.cz, nyní studuje publicistiku. Absolvoval také měsíční stáž ve zpravodajství České televize. S redakcí Mezinami.cz se dostal do styku při 44. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Opět na festivalu, však o rok později, se stal členem týmu Mezinami.cz.

Podobné články