- RubrikaNEWS

Zahynul Lech Kaczynski

12.4.2010

V sobotu 10.dubna 2010 Polsko ztratilo prezidenta a velkou část elity svéhoé národa.

Polsko v sobotu prožilo obrovský šok a jeden z nejsmutnějších dnů své historie. Při havárii u Smolenska zahynul prezident Lech Kaczynski, jeho žena a dalších 90 členů doprovodu včetně téměř kompletního nejvyššího velení armády. Stalo se tak jen pár kilometrů od Katyně, kde před sedmdesáti lety NKVD zavraždilo 22 000 příslušníků polské armádní elity a polské inteligence. Po sobotě 10.dubna 2010 bude toto místo pro Polsko dvojnásob, ba dvoutisícinásob prokleté. Při cestě na pietní akt k uctění památky obětí stalinského vraždění došlo k oné tragické havárii polského vládního letadla u letiště ve Smolensku.

Lech Kaczynski se narodil v roce 1949 jako o čtyřicet minut mladší dvojče svého bratra Jaroslava. Oba se poprvé proslavili v pouhých třinácti letech, kdy hráli hlavní role ve filmu Dva, kteří ukradli měsíc. I když se stali dětskými hvězdami, v dospělém věku se oba vydali na jinou dráhu. Vystudovali právo a stali se specialisti na právo pracovní. Když byla založena nezávislá odborová organizace Solidarita, dali se do jejich služeb. V roce 1981 poté, co režim zavedl stanné právo, Lech Kaczynski se stal jako jeden z vedoucích představitelů Solidarity politickým vězněm. Jednou z předních opozičních osobností zůstal po celá 80. léta. Když se režim hroutil, stal se jedním z představitelů tzv. kulatého stolu, jehož úkolem bylo vyjednat poklidné předání moci z rukou dosavadní nomenklatury novým vůdcům a zavedení demokratického systému. Po změně politického systému se stal jednou z nejvýznamnějších politických osobností nového demokratického Polska. V roce 2000 se stal ministrem spravedlnosti, v roce 2002 primátorem Varšavy. Rok 2005 mu přinesl vítězství v prezidentských volbách.

Lech Kaczynski byl znám svou zásadovostí a nekompromisností, s níž své postoje prosazoval. Na prvním místě mu bylo Polsko a jeho zájmy. Byl to nekompromisní vlastenec a proto mezi evropskými politiky nebyl příliš oblíben. Celkově setrvával na pozicích v nynější Evropě ne příliš populárního konzervativního politického směru. Ve sjednocující se Evropě nebyl vnímám příliš pozitivně, byl považován za politika, jehož příliš pravicové názory se hodí spíše do dob dávno minulých, ostatně podobně jako např. náš prezident Klaus.

V posledním obdobím byl společně se svým bratrem už jediným aktivním politikem, jehož minulost byla spojena se Solidaritou a se skutečně aktivním odporem proti bývalému režimu. To mu přinášelo hlubokou úctu obyvatel a velkou morální autoritu.

Tragický skon Lecha Kaczynského je nesmírně těžkou ranou pro Polsko. Je velmi smutnou událostí také pro nás Čechy, protože Poláci jsou národ nám neobyčejně blízký. Kdyby se dějiny vyvíjely jinak, možná bychom spolu s nimi a třeba se Slováky či obyvateli bývalé Haliče žili pod jednou střechou, v jednom státě a hovořili i jedním jazykem, tak jako pod jednou střechou žijí obyvatelé Severního Německa s Bavory a Prusy. Bolest Poláků je také českou bolestí.

Tato tragédie by se však mohla stát nadějí pro lepší vztahy mezi Polskem a Ruskem. Prezident Medvěděv vyhlásil na den pohřbu státní smutek. Mezi Rusy a Poláky je mnoho těžkého závaží z minulosti, které zatěžuje vzájemné vztahy a brání skutečnému přátelství bez nedůvěry. Snad se smrt polského prezidenta a velké části elity polského národa stane katalyzátorem zlepšení polsko-ruských vztahů.

Lech Kaczynski byl hluboce věřící katolík, v těchto chvílích se už setkává s Bohem a s dalšími velkými Poláky na čele s Janem Pavlem II. Nevím, o čem spolu mluví. Ale myslím si, že mu mohou říci: „Byl jsi statečný člověk. Byl jsi dobrý Polák a věrný syn své země. Dělal jsi dobrou práci a vždycky ses bil za pravdu, ve kterou jsi věřil. Neuhnul jsi z cesty, i když byla pro tebe nepohodlná. Svůj národ jsi miloval a udělal jsi pro něj vše, co bylo v tvých skromných lidských silách. Vítej tady mezi námi“. Je to hodně. Je to víc než mohou říci většině jiných lidí, s nimiž se setkávají.