- RubrikaVZDĚLÁNÍ

Zahraniční studium ve světě

27.10.2014

Evropa poskytuje mnoho možností zahraničního studia. Pro některé studenti, kteří chtějí studovat v zahraničí to, ale není to pravé. Nechtějí jen proplouvat na jeden, dva semestry na některé evropské zahraniční škole. Touží se vzdálit od domova na více než několik tisíc kilometrů. Chtějí prostě poznávat jiné kontinenty. Studium mimo Evropy je více vhodné pro lidi, kteří si přejí vystudovat například kompletní bakalářský obor mimo České republiky.

Nejoblíbenější mimoevropskou destinací jsou bezpochyby Spojené státy americké (USA). Tamní vysokoškolské vzdělávací instituce se považují za nejlepší na světě. I podmínky na napsání třeba kvalitní bakalářské práce jsou mnohdy lepší (alespoň podle technického vybavení). Titul z prestižní americké univerzity určitě udělá dojem v Čechách, Evropě i na celém světě. Před odjezdem je potřebné získat mnoho informací a dobře si to rozmyslet. Studenti by se především měli zajímat o kvalitu univerzity a dané fakulty. V USA existuje velké množství kvalitních soukromých a státních univerzit. Nesmíte zapomenout, že je tam i mnoho málo kvalitních univerzit, které svou kvalitou nemusí dosahovat ani úroveň vysokých škol v České republice. Velkou nevýhodou jsou finanční náklady. Školné je velice drahé (desítky tisíc dolarů ročně) a náklady na pobyt mohou být značné. Univerzity ponoukají stipendia (ale většinou jenom pro velice nadané studenty), případně je možné si vybavit půjčku.

Každopádně titul z kvalitní americké univerzity je velmi dobrá investice do vzdělání a předpoklad pro dobré zaměstnání, či nabyt znalostí pro úspěšné podnikání u nás i ve světě. Studium v USA se v mnohém liší, ale v mnohém je podobní. Je třeba získávat kredity za předměty, někdy psát seminární práce a hlavně se učit – splnit požadavky. Mnoho dobrých referencí má také vzdělávací systém v Kanadě. Finanční náročnost studia by měla být menší jako v USA, ale závisí to od konkrétní univerzity a všech podmínek. Ostatní osobní náklady by měli být vice méně porovnatelné s USA. Tituly z kanadských univerzit jsou ve světě všeobecně akceptované.

Lákavé je také studium v Austrálii. Kromě poměrně častého studia angličtiny v jazykových školách jsou i jiné možnosti. Člověk může studovat na odborné škole (něco jako naše vyšší odborná škola) i na univerzitách. Univerzit je kolem padesát a většinou jsou státní. Přijetí je jednoduché třeba mít jen ukončené středoškolský vzděláni s maturitou. Přijímací pohovory obvykle nejsou, výjimkou jsou třeba obory s uměleckým zaměřením. Vystudování u protinožců má několik výhod a to hlavně levnější studium (v porovnání s USA) a samozřejmě úplně jiné nádherné prostředí, povaha lidí. Tituly bývávají akceptované například v USA a v Kanadě.

V poslední době velká pozornost směruje do Asie. Studenti mohou studovat semestr i více, nebo celé studium. Čína, Taiwan, Japonsko, Jižní Korea se snaží podporovat výměnu studentů. Pro české studenty je znalost čínštiny v globální ekonomice velice perspektivní. V krajinách jižné Ameriky a ostatní států se dá studovat. Je jen těžší najít potřebné informace.

Je mnoho výhod proč studovat v zahraničí, možná vás již nebaví v rámci semestru psát zápočtoví test nebo odevzdat seminární práce, které vás dostanou na zkoušku, ale nic vám to nedá (na některých předmětech na nekvalitních školách to bývá časté). Nebo toužíte po dobrodružství ve vzdálené krajině a jiné kultuře? Jedno je jisté, jen málo studentů z Čech lituje studium v zahraničí tak proč to nezkusit.