- Rubrika

Začíná festival Na ulici

18.8.2008

Plzeň ožívá na celých deset dní muzikou, divadlem, filmem i výstavou. Největší plzeňský festival pod širým nebem Na ulici už popatnácté rozvíří náměstí, uličky i parky historického centra, do pozdních nočních hodin se na pěti pódiích budou střídat špičkové kapely z oblasti jazzu, folku a world music, ale i pozoruhodné divadelní formace. Novinkou letošního festivalu jsou večerní projekce adrenalinových filmů, unikátní výstava velkoformátových pláten Barva na ulici a vůbec poprvé zazní také varhanní koncerty. Vstup na všechny akce je zdarma.

Pro diváky je letos připraveno celkem 74 koncertů (77 kapel), 10 divadelních představení, 9 filmových projekcí a výstava velkoformátových obrazů pod širým nebem. Festival se odehraje na pěti pódiích, na kterých se vystřídá více než 300 účinkujících. Nově přibyla i katedrála sv. Bartoloměje, kde se uskuteční dva varhanní koncerty.

Program

Diváci se mohou těšit nejen na oblíbené hvězdy, které festivalu nesmí chybět, ale i na nové a neokoukané tváře. V letošním programu figurují mimo jiné jména AG Flek, COP, Emil Viklický, Irena Budweiserová, DJ Scratchy, Jiří Stivín, KOA, Nezmaři, Vlasta Třešňák, Wabi Daněk, Štěpán Markovič, Marta Elefteriadu, Burana Orffchester, Country Sisters, Démophobia, Luboš Andršt Group nebo Ridina Ahmedová.

Festivalové scény

NáMĚSTí REPUBLIKY – po dokončené rekonstrukci se festival vrací na své původní místo
U BRANKY – Smetanovy sady (u Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje)
PROLUKA – Křižíkovy sady
ZACH´S PUB – Palackého nám. 2
A.C.W. SALOON – Kollárova 18

Struktura programu

Program jednotlivých dnů má pevnou strukturu. Divadelnímu programu je denně vyhrazen čas 15:00 na různých místech v centru Plzně. Hudební program začíná vždy v 16:15 na náměstí Republiky (vyjma soboty 23. 8. a neděle 24. 8., kdy program na náměstí začíná v 12:30, a ve 14:00 nabídne katedrála sv. Bartoloměje Benefiční varhanní koncerty), v 16:45 následuje kapela na scéně U Branky, v 18:15 koncert na nám. Republiky, v 18:45 opět kapela U Branky, ve 20:00 můžete zavítat na novou scénu A.C.W. Saloon, ve 20:15 vrcholí program na náměstí Republiky a pokud někdo nebude mít dost hudebních zážitků, ve 21:00 se hraje na scéně Zach´s Pub. Ve 22:00 program uzavírá open air projekce na náměstí Republiky.

Adrenalin Na ulici

Jednou z letošních novinek jsou adrenalinové filmy. Festivalové dny uzavírají stejně jako vloni open-air projekce na náměstí Republiky, loňské hudební filmy budou ale letos vystřídány dobrodružstvím z hor, řek a expedic, nebo-li devíti bloky outdoorových filmů.

Filmy sestavil Petr Kašpar z občanského sdružení WW8 expedition group. „Filmy jsou vybrané z nabídky několika filmových festivalů (Hory a město v Bratislavě, Filmového festivalu ve Vancouveru a dalších). Doporučil bych určitě Hliněnou řeku, nicméně je těžké vytipovat jen pár filmů, všechny jsou perfektně zpracované. Jsou to snímky ze zajímavých lokalit a jedinečných výprav do míst, kam běžně člověk nepojede.“ A komu jsou filmy určeny? Petr Kašpar dodává: „Ti, co se věnují outdoorovým aktivitám a extrémním sportům, určitě ocení pozoruhodné výpravy a sportovní výkony, pro ty ostatní nabízíme autentický pohled do světa, který je vzrušující, ale i leckdy nebezpečný. Filmy mohou inspirovat, poskytnou informace o zajímavých lokalitách a zprostředkovat zážitky a zkušenosti.“

Pondělí 18. srpna – první den

Jako úplně první z více než 300 účinkujících festivalu se divákům představí v prostoru náměstí Republiky dryáčnická loutkohra s akčními scénami na chůdách doprovázená říznou kapelou – Divadlo Mimotaurus. Plzeňské patrioty jistě potěší úvodní z koncertů U branky – folk-punková formace Démophobia a její svérázné pojetí místních pověstí. Démophobii vystřídá na pódiu další folková kapela – Bodlo z Chodova u Karlových Varů.

V 18:00 bude zahájena jedna z nejzajímavějších novinek letošního roku. V Proluce se uskuteční vernisáž výstavy Barva na ulici, díky níž bude pod širým nebem až do konce festivalu k vidění 15 velkoformátových pláten výtvarníků z Čech a německého Weidenu. Vernisáž se koná za účasti autorů a o hudební doprovod se postará jazzové Ivan Audes Trio.

Ve dvacet hodin si svoji premiéru Na ulici odehraje nová festivalová scéna A.C.W. Saloon, kde se představí plzeňská folková kapela Tady to máš. Zástupci domácí hudební scény zahájí také festivalové dění v Zach’s Pubu. Plzeňská formace Joe Blow tu naladí diváky v rytmu jazz, funky a r&b.

Vrcholem pondělního programu bude koncert tria, složeného z legend české muziky – zpěváka a kytaristy Michala Prokopa, kytaristy Luboše Andršta a houslisty Jana Hrubého.

Pondělí Na ulici uzavře první z devíti bloků adrenalinových filmů, které se budou promítat každý večer pod širým nebem na náměstí Republiky.

Všechny aktuální informace o festivalu získají zájemci na internetových stránkách www.naulici.cz