- RubrikaNEWS

Začíná 19. ročník Slavností piva. Nejméně na osmi etiketách je Bohumil Hrabal

3.6.2015

V prostorách výstaviště v Českých Budějovicích se od 5. do 6. června uskuteční 19. ročník Slavností piva, kde se prezentují pivovary, alkoholické i nealko nápoje, potraviny a také suvenýry spojené se zlatavým mokem. Do degustační soutěže Pivo roku 2015, kterou vyhodnotí odborníci ve dvou dnech před otevřením výstavy, přihlásilo vzorky čtyřicet osm pivovarů z České republiky a Slovenska. Na etiketách nechybí ani tvář spisovatele Bohumila Hrabala.

Dvoudenní degustační soutěž určí držitele prestižního titulu Pivo roku 2015 ještě před otevřením výstavy pro širokou veřejnost. Své vzorky přihlásilo čtyřicet sedm českých pivovarů a jeden ze Slovenska – Banskobystrický pivovar Urpiner, který se úspěšně zapojuje do podobných akcí také v Německu či USA. Tucet z těchto pivovarů se zároveň zúčastní soutěže o Novinářské pivo, v níž se příslušníci sedmé velmoci promění v degustátory.

Pivní romantiky může zaujmout prezentace pivovaru z Nymburka, který přiveze celou sadu Postřižinských piv s graficky atraktivně vyvedenými etiketami, jimž dominuje tvář světoznámého spisovatele a pábitele Bohumila Hrabala. Ve výčtu nechybí Francinův ležák, Jubilejní ležák, Jedenáctka české pivo, Něžný barbar, Pepinova desítka, Střízlík, Sváteční speciál nebo Postřižinské tmavé.

Jídlo a pití zarámují koncerty

Celkem se bude hodnotit 270 pivních značek v sedmnácti kategoriích (světlá, polotmavá a tmavá výčepní piva, světlé a tmavé ležáky, speciální a nealkoholická piva, kvasnicová, nefiltrovaná nebo pšeničná piva). Vítězové obdrží zajímavě řešené poháry a diplomy. „Vystavovatelé a zástupci soutěžících pivovarů se nadšeně vracejí do Českých Budějovic. Jsou tady spokojení. Díky velmi módní pivní turistice rádi ukazují návštěvníkům při exkurzích ceny, které si převezli z degustačního klání,“ připomíná Alois Srb ze spolupořádající produkční agentury.

Degustační soutěže v rámci Slavností piva pořádá Výstaviště České Budějovice a. s. ve spolupráci s firmou REVEL, produkční agenturou Alois Srb Tábor. Garantem soutěží je inspekční orgán TÜV SÜD Czech s. r. o. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v Pivovarské zahradě na výstavišti v sobotu 6. června od 11 hodin. Záštitu nad výstavou převzali ministr zemědělství Marian Jurečka, krajský hejtman Jiří Zimola a primátor jihočeské metropole Jiří Svoboda.

Slavnosti piva doprovodí 9. ročník soutěže Chutná hezky, jihočesky. Představí se kvalitní potraviny z regionu a po vyhlášení výsledků, které budou následovat po výsledcích pivních soutěží, dojde také na veřejnou ochutnávku. Dobré jídlo a pití zarámují koncerty v Pivovarské zahradě. V pátek 5. června zahraje Bryčka, Argema, Lety Mimo, Tlustá Berta, He Band, o den později Šance, Lola běží, Laura a její tygři, Abraxas, Deep Purple South Bohemia Revival. Jednodenní vstupenka na slavnosti stojí čtyřicet korun, dvoudenní o dvacet víc.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Ján Honza