- RubrikaTECH

Žabička nebo Okřídlený šíp? Historický trolejbus se v Techmanii představí 4. června

10.5.2012

Práce na zásadní rekonstrukci historického trolejbusu 3Tr3 vrcholí, unikátní památka se do Plzně vrátí již koncem května. Oficiálně se stroj představí v expozicích science centra 4. června: do 25. května je přitom ještě možné navrhnout pro něj atraktivní přezdívku.

„Dosud se nám sešlo na čtyři desítky přezdívek pro trolejbus, řada z nich je velice originální“, komentuje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec: „Zapojili se naši návštěvníci, současní i bývalí zaměstnanci ŠKODA a samozřejmě řada Plzeňanů. Návrhy ale získáváme z nejrůznějších částí Čech a Moravy“, dodává Moravec.

Techmania vyhlásila soutěž o nejoriginálnější přezdívku pro trolejbus 3Tr3 s cílem zlidštit technické označení historického stroje, které odkazuje k trolejbusům 3. výrobní řady ve třetí sérii. „Nikdo samozřejmě nechce přepisovat jména, ale stejně, jako si veřejnost „překřtila“ naši oblíbenou lokomotivu ŠKODA 32 E na „Velkou laminátku“, chceme i pro trolejbus najít populární přezdívku“, vysvětluje Moravec.

Techmania Plzeň

Mezi došlými návrhy najdeme celou řadu odkazů na plzeňský původ legendárního stroje, např. „Hurvajs“, „Pivídek“, „Dromedár“ či „Patton“. Vlastní historie trolejbusu, který „prožil“ desítky let jako zahradní chatka, zatím inspirovala přezdívky jako „Zahradníček“, „Šnek“ nebo „Poslední Přeživší“. Návrhy je možné posílat na e-mail tomas.moravec@techmania.cz.

Nejlepší návrh, honorovaný pěti tisíci korunami, hledá Techmania nově až do 25. května: po tomto datu již začnou faktické přípravy na umístění historického trolejbusu do expozic science centra, v němž se představí 4. června od 10:00 hod.

„Techmanský“ trolejbus třetí výrobní série řady ŠKODA 3 Tr, která se vyráběla v letech 1947-48 je jediným dochovaným strojem svého druhu. Trolejbus s označením 119 prošel od prosince roku 2010 totální rekonstrukcí, aby se od června 2012 stal permanentním, leč bohužel zatím nepojízdným exponátem Techmania Science Center.