- RubrikaTECH

Zábava i peníze jsou hlavními důvody proč lidé hrají poker

19.9.2013

Mnoho lidí, kteří s pokerem nemají zkušenosti, se na tuto hru dívá špatným způsobem. Někteří si myslí, že poker je jen o blafování, jiní zase tvrdí, že v pokeru záleží jen na štěstí a tak podobně. Určitá skupina lidí na poker pohlíží jako na „tu hru, co se hraje někde po sklepech a kouří a pije se u ní.“ A najdou se i takoví, kteří si myslí, že poker představuje možnost, jak jednoduše zbohatnout.

Žádný z výše uvedených pohledů na poker není správný. V tomto článku vám osvětlíme principy pokeru a představíme vám několik důvodů, proč jej začít hrát.

Hra rozhodnutí a dovedností

Poker je hrou rozhodnutí. Čím lepší rozhodnutí uděláte, tím máte vyšší šanci na výhru. Abyste tedy dosáhli úspěchu, musíte co nejčastěji sami činit dobrá rozhodnutí a zároveň soupeře nutit k tomu, aby se rozhodovali špatně. Slavný pokerový hráč a teoretik David Sklansky říká, že chyba je v pokeru definována jako „rozhodnutí, které byste neučinili, kdybyste viděli karty soupeře.“

Karty soupeře ale bohužel neuvidíte. Musíte tedy získat co nejvíce informací, které následně zpracujete a učiníte rozhodnutí. Mezi informace patří například matematika, pozorování hry soupeře, situace u stolu atd. V pokeru tedy záleží na vašich dovednostech. Dostat se co nejblíže optimální hře si vyžaduje disciplínu, trpělivost a odvahu. Jedná se o umění. A jeho ovládnutí trvá celý život.

Dovednosti vs. štěstí

Vždy zde byla (a nejspíše i nadále bude) debata ohledně toho, zda je poker hrou dovedností nebo štěstí. Ano, v pokeru štěstí hraje svou roli, nicméně dovednosti jednotlivých hráčů mají mnohem větší váhu. Kdyby o výhře a prohře rozhodovalo hlavně štěstí, nebylo by možné, aby existovali pokeroví profesionálové, kteří se pokerem živí (= jsou dlouhodobě v plusu). Poker není hazardní hrou.

Dnešní poker

Poker je v současnosti skvěle dostupný. Díky příchodu internetu tato hra (právem) zaznamenala obrovský boom. Na internetu naleznete mnoho pokerových heren se skvělými bonusy, v televizi se můžete dívat na pokerové TV show nebo na přenosy z turnajů. A poker je maximálně dostupný i „obyčejným“ lidem. Stačí půl minuty na to, abyste zapnuli počítač a našli si volný pokerový stůl. Klidně můžete sedět třeba v pyžamu.

Uspět může každý

V pokerovém světě se točí ohromné peníze. Ale ještě lepší je to, že tyto peníze může získat kdokoliv. Kdokoliv, kdo bude ochoten se hře věnovat – učit se novým strategiím, získávat zkušenosti v praxi, analyzovat svou hru a vylepšovat ji.

Podívejte se například na Martina Staszka, který měl na české poměry skvěle placené místo manažera a přesto se vydal na dráhu pokerového profesionála (což bylo asi nejlepším rozhodnutím jeho života). Nebo na Chrise Moneymakera, který v roce 2003 vyhrál Main Event WSOP – největší pokerový turnaj světa – a zinkasoval 2 532 041 dolarů. Do turnaje se Moneymaker jako naprostý amatér kvalifikoval přes pokerovou hernu PokerStars. A takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Poker je totiž hrou obrovských možností. Stačí jen, přestat se bát a udělat krok vpřed.

Jde hrát i zdarma

Nikdo neříká, že do pokeru musíte okamžitě investovat peníze. Nemusíte. Pokerové herny nabízejí i možnost hry s virtuálními penězi. Zde můžete nabrat první zkušenosti a jakmile uznáte za vhodné, můžete začít hrát o skutečné peníze.

O čem tedy poker je?

Je poker jen o penězích? Peníze jistě do hry vlévají vzrušení a emoce. Hrát byste ale měli také proto, že vás poker baví. Jedině tak budete dělat maximum pro vylepšení vaší hry. Jedná se o dobrou investici – pokud se budete zdokonalovat, budete vyhrávat a budete ze hry mít větší radost. Jistou roli hraje i štěstí, ale nijak výraznou. Přece jen, jak by mohla být hra, jejíž ovládnutí si vyžaduje prakticky celý život, být jen o štěstí?

Pokerový trénink zdarma

Abyste mohli v pokeru dosáhnout úspěchu, budete pro to něco muset udělat. Budete muset studovat pokerové strategie, mít chuť do hry a ochotu svou hru neustále vylepšovat. Také bude třeba disciplína, trpělivost a odvaha. Možná, že momentálně tyto vlastnosti nemáte rozvinuty v dostatečné míře, ale věřte, že v podobné startovní pozici se nachází prakticky každý – včetně těch nejslavnějších pokerových profesionálů. Všichni začínají od nuly.

V dnešní době ale můžete získat skvělou výhodu. Můžete využít bezplatných výukových článků a dalších materiálů na webu Pokermag.eu, které vám pomohou s vylepšováním vaší hry.

Zaujal vás poker? Chcete se o hře dozvědět něco víc? Přejděte na poker příručku pro začátečníky, kterou pro vás Pokermag.eu exkluzivně připravil!