- Rubrika51. MFF KV

Willem Dafoe ve Varech promluvil o Pasolinim, nízkorozpočtových filmech a o svém úsměvu

3.7.2016

Dnes 3. 7. se konala očekávaná tisková konference s čerstvým držitelem Křišťálového globu, hlavní hvězdou letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Willemem Dafoe.

Herec, který byl dvakrát nominovaný na Oscara za filmy Četa a Ve stínu upíra, uvede na festivalu svůj film Poslední pokušení Krista a dnes večer v letním kině snímek z roku 2014 Pasolini.

Film, v němž hraje hlavní úlohu, je o Pieru Paolovi Pasolinim, kontroverzní silné a zajímavé osobnosti a velkém umělci. Willem Dafoe se nechal slyšet, že obdivuje postavu Pasoliniho, zná ho jako spisovatele, režiséra, ale ne příliš jako kritika. Zároveň to byla podle jeho interpretace osoba rozpolcená, gay, který nikdy neobhajoval práva gayů, komunista, který se nepohodl s komunisty, člověk, který se veřejnosti znelíbil pokáždé kvůli něčemu jinému.

Do hlavní postavy stejnojmenného filmu dal i hodně ze sebe. Podílel se spolu s režisérem Abelem Ferraraem a scénáristou Mauriciem Brauccim na scénáři. Práci v Římě si velice užil. Vzpomínal na komickou situaci, kdy musel řídit v noci v brýlích, aby vypadal jako typický Pasolini, auto s hercem, jehož italštině úplně nerozuměl.

IMG_8490

Druhý film Williama Dafoe uvedený na festivalu, úspěšný snímek Poslední pokušení Krista z roku 1988, byl také předmětem diskuze. O roli Krista herec řekl, že se snažil ztvárnit lidskou stránku Ježíše. Jako příprava mu pomohl film právě Pasoliniho Evangelium sv. Matouše. Účast na tomto šokujícím filmu ovlivnila jeho kariéru pozitivně, ale i negativně, protože přišel o obsazení do jiných rolích.

Herec připustil, že často hraje role záporáků, na které se ale snaží nahlížet z jiného pohledu. Outsideři a lidé na okraji ho přitahují, protože skrze jejich vidění světa můžeme pochopit ten náš.

Herec byl dotázán na spolupráci s kontroverzním režisérem Larsem von Trierem, s nímž je spojen filmy Antikrist a Nymfomanka. „Pracoval bych s ním na čemkoliv“, nechal se slyšet Dafoe. Vzpomínal, jak byl požádán režisérem o zpětnou vazbu na scénář k Antikristovi. Text se mu natolik líbil, že mu byla nabídnuta role ve filmu, ačkoliv prvně měla být obsazena ženská postava. Na tomto filmu chtěl pracovat hned od začátku, protože mu přišel citlivý a těžký zároveň. Vychvaloval si hlavně svobodu, kterou při pojetí role měl. „Pracovat s Larsem von Trierem byla výzva.“

IMG_8479Některé návštěvníky konference možná Willem Dafoe překvapil tvrzením, že se nesnažil o kariéru herce. Hrál pro zábavu a pro sebe s amatérským divadelním souborem a za 25 let najednou zjistil, že se asi stal hercem. To divadlo pro něj bylo průpravou pro hraní před kamerou.

Divadlu se věnuje stále. Má rád spolupráci s divadelním režisérem Robertem Wilsonem. Obdivuje silný jazyk plný energie, který je nejdůležitějším z prvků typických pro toto divadlo.

Mluvil o rozdílu mezi hraním v nízkoropočtových filmech a vysokonákladových. Sám herec má radši inspirující a zpochybňující filmy. Práce na vyskorozpočtovém filmu je více zavazující a herec dostane méně prostoru pro vlastní vyjádření. Takovou roli měl ve Spidermanovi, který ho zase po dlouhé době zviditelnil a byl příznivý pro jeho kariéru. Považuje se ale spíše za herce druhého typu filmů.

A pokud jde o jeho úsměv, přijde mu v pořádku, protože je jeho. A nakonec dodává: „Můj život je jedna velká zábavná historka.“

Foto: Tom Bourek