- Rubrika51. MFF KV

Americký herec Willem Dafoe bude hlavní hvězdou filmového festivalu ve Varech

21.6.2016

Hlavní hvězda 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se tajila do poslední chvíle. Až dnes, necelé dva týdny před zahájením, je to konečně venku. Jiří Bartoška oficiálně potvrdil, že do Varů dorazí herec Willem Dafoe a scénárista Charlie Kaufman.

Držitel dvou oscarových nominací, významný filmový a divadelní herec Willem Dafoe, převezme na 51. ročníku karlovarského festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Jeho první role ve filmu přišla ve snímku Kathryn Bigelowové Nemilovaná (1982). Od té doby účinkoval ve více než 100 filmech – v Hollywoodu (Anglický pacient, Hořící Mississippi, Spider-Man) i v nezávislých amerických produkcích (Americké psycho, Hvězdy nám nepřály, John Wick). Pracoval také v zahraničních produkcích, točil s Theo Angelopoulosem, Wimem Wendersem či Antonem Corbijnem. Na kontě má i mezinárodní divácký hit Prázdniny pana Beana.

Dvakrát byl nominován na Oscara, za filmy Četa a Ve stínu upíra, rovněž byl nominován na Zlatý globus. Kromě toho obdržel např. Cenu losangeleských filmových kritiků a Independent Spirit Award.

MFF Karlovy Vary uvede jako poctu Willemu Dafoeovi snímek Abela Ferrary Pasolini (2. 7., 22:30, Velký sál hotelu Thermal) a Scorseseho drama Poslední pokušení Krista (3. 7., 23:00, Letní kino).

Další významný host karlovarského festivalu bude i scénarista filmu V kůži Johna Malkoviche Charlie Kaufman.