- RubrikaVZDĚLÁNÍ

Výstavní projekt Vzdělání a řemeslo startuje po jednadvacáté

19.10.2015

Výstaviště v Českých Budějovicích bude hostit od 21. do 23. října 2015 jednadvacátý ročník přehlídky všech úrovní českého školství. Pro další studium zde najde inspiraci školní mládež, ale také dospělí získají mnoho užitečných informací o možnostech doplnit si vzdělání nebo projít rekvalifikací.

Výstava podpořená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Jihočeským krajem je zároveň největší prezentací středního odborného a učňovského školství v naší zemi. Doprovází ji celostátní a regionální odborné soutěže nebo Veletrh fiktivních firem. Žáci druhého stupně základních škol načerpají podklady pro rozhodování o dalším studiu a mohou diskutovat o zkušenostech se současnými studenty. Svým obsahem je Vzdělání a řemeslo koncipované rovněž pro první stupeň základních škol a mateřinky.

Vedle sbírání informací se návštěvníci stanou diváky dvou desítek celostátních soutěží (přihlásilo se více než 600 soutěžících) v různých profesních oborech. Své dovednosti předvedou učni a studenti v programování CNC, tvorbě webových stránek, fotografování, gastronomii, rétorice, soutěži Truhlář roku nebo jízdě zručnosti s traktorem a vlekem. Novinkami jsou soutěže v programování robotické stavebnice Lego Mindstorms (21. 10.), v anglickém jazyce Let´s play with English (22. 10.) a v oboru IT (23. 10.).

Kdo nepřijde, udělá chybu

Velkým lákadlem se dá označit interaktivní novinka v podobě Technicko-řemeslného pavilonu neboli pavilonu zážitků (T2). Příchozí dostanou možnost vyzkoušet techniku a řemesla vlastníma rukama. Součástí pavilonu bude například mobilní sklářská pec, chladicí pec, také sklářská show a workshop, který nabídne všem dobrovolníkům pracovat na místě se sklem. „Kdo tam nepřijde, udělá chybu,“ usmívá se Jan Schmidtmayer, vedoucí útvaru správy majetku a obchodu Výstaviště a. s.

V expozicích škol a institucí, které se zabývají vzděláváním dospělých, se návštěvníci dozví o příležitostech k rekvalifikaci a výběru studijních oborů (včetně cizích jazyků) pro individuální studium i firemní vzdělávání. Na podiu v pavilonu T1 budou po celou dobu výstavy probíhat prezentace českých i zahraničních škol a studijních programů v zahraničí, módní přehlídky, taneční a hudební vystoupení nebo ukázky sebeobrany.

Výstava se neobejde ani bez prezentace výrobců a prodejců školních a kancelářských pomůcek (celkem 109 vystavovatelů). Zpestřením bude autogramiáda České Miss 2015 Nikol Švantnerové, Maturantky roku 2015 Kristýny Zevlové a významných jihočeských osobnostní včetně sportovců (pavilon T1, středa 21. října od 9.30 hodin). Letos poprvé se neplatí vstupné a pořadatelé očekávají překonání loňského počtu 8 912 návštěvníků. Otevírací doba je ve středu a čtvrtek 9 – 17 hodin, v pátek 9 – 16 hodin.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Ján Honza