- RubrikaKULTURA

Vladimír Körner beseduje v Hradci Králové

3.4.2014

V pondělí 7. dubna 2014 zavítá do Hradce Králové jeden z nejlepších současných českých scenáristů a prozaiků Vladimír Körner. Zúčastní se veřejné projekce filmu Adelheid a besedy, na níž mu hosté budou moci položit nejrůznější otázky.

V rámci bakalářského projektu, Ten člověk v pozadí – Vladimír Körner, proběhne 7. 4. 2014 od 17.00 hodin v aule Objektu společné výuky Univerzity Hradec Králové veřejná filmová projekce. Promítat se bude snímek Adelheid, natočený dle stejnojmenné literární předlohy Vladimíra Körnera.

Baladický snímek, který zrežíroval František Vláčil, patří k nejumělečtějším počinům české kinematografie. V hlavní roli exceluje Petr Čepek a v roli Adelheid mu zdatně sekunduje Emma Černá. Děj se odehrává roku 1945, v českém pohraničí, krátce po skončení války. Vztahy mezi Čechy a Němci jsou napjaté, atmosféra ponurá… „ Adelheid, je jeden z mála mých textů, s jehož realizací jsem byl opravdu spokojen.“ Uvedl Vladimír Körner v jednom ze svých rozhovorů v časopisu Film a doba.

Vladimír Körner je veřejnosti znám jako autor mnoha scénářů a prozaických textů. Za svou filmovou kariéru měl možnost pracovat s  předními českými i slovenskými režiséry. K jeho dílům patří například Údolí včel, Zánik samoty Berhof, Svědek umírajícího času nebo Pramen života. Letos také obdržel cenu Českého lva za celoživotní přínos české kinematografii.

Součástí akce nebude jen samotná projekce filmu, ale také doprovodné přednášky a beseda s Vladimírem Körnerem. Přednášejícími budou prof. Vladimír Křivánek, básník, literární historik, pedagog Univerzity Hradec králové, Jakub Šichta, student politologie z Univerzity Hradec Králové a Pavlína Honcová, studentka oboru Jazyková a literární kultura Univerzity Hradec Králové.  Tématy přednášek budou česko-německé vztahy obecně a jejich promítnutí do Körnerovy tvorby.

Autorkou projektu je Pavlína Honcová, jejímž cílem je přiblížení osoby a tvorby Vladimíra Körnera široké veřejnosti. Akce není určena jen studentům vysoké školy, ale všem fanouškům českého filmu a Vladimíra Körnera.

Hosté se mohou těšit na osobní setkání s Vladimírem Körnerem, na projekci filmu Adelheid, doprovodné přednášky a také na občerstvení, které budou moci ochutnat během přestávky. Vstupné je dobrovolné.