- RubrikaNEWS

Video: Napříč 20. stoletím očima pamětníka Luďka Eliáše

4.12.2011

Tentokrát jsem v interview vyzpovídal herce Luďka Eliáše, který nám jako pamětník přiblížil strasti Druhé světové války i doby komunistické totality. Ať už kvůli svému židovskému původu nebo kvůli odporu k režimu, byl vždy pronásledován. Dle jeho životního příběhu by se daly vyučovat moderní dějiny 20. Století. Luděk Eliáš letos oslavil 88. narozeniny a je už jedním z mála lidí, kteří ještě mohou své zážitky z pobytu v koncentračním táboře vylíčit na základě vlastních zkušeností.

V rozhovoru jsme prošli celý pamětníkův život. Začali jsme první republikou, přes Druhou světovou válku jsme se přesunuli až do doby okupace a pronásledování totalitou. Dotkli jsme se také vysílání rádia Svobodná Evropa. Luděk Eliáš na závěr komentoval i aktuální problémy. K rozhovoru přisedl i vyučující dějepisu Marek Šimoňák, který kladl doplňující otázky.

fotografie z natáčení

Tomáš Kabát

Rozhlasový reportér a moderátor, zaměřený zejména na zpravodajství a interview. Zabývá se převážně kulturou, školstvím a politikou. K diktafonu nebo před kameru si zve zajímavé osobnosti i pro interview. Jeho hosty byli například Václav Moravec, Evžen Tošenovský, Helena Třeštíková, Radim Jančura nebo Jakub Železný. Od mládí přispíval zejména jako bloger na blog.idnes.cz, nyní studuje publicistiku. Absolvoval také měsíční stáž ve zpravodajství České televize. S redakcí Mezinami.cz se dostal do styku při 44. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Opět na festivalu, však o rok později, se stal členem týmu Mezinami.cz.