- Rubrika48. MFF KV

Velký sešit – mrazivý příběh o dvojčatech snažících se přežít válku

5.7.2013

V soutěžní sekci se letos v Karlových Varech na 48. Mezinárodním filmovém festivalu představil maďarsko-německo-rakousko-francouzský snímek Velký sešit jako světová premiéra v režii Jánose Szásze podle knižní předlohy Agoty Kristof.

V Maďarsku, kde se příběh odehrává, zuří druhá světová válka. Pro rodinu vojáka, který musí na frontu, válka znamená katastrofu. Fungující rodina se musí po jeho odchodu na čas rozejít. Matka se obává, že dvojčata jsou v hlavním městě příliš nápadná. Její děti musí přežít za každou cenu, proto je odveze na venkov ke své nenáviděné nenávistné matce, na kterou chtěla zapomenout. Chlapci mají zůstat po dobu války u babičky, zatrpklé zlé lakomé ženy, která je bije, psychicky týrá a oslovuje je „parchanti“.

Dvojčata se tak ocitnou v cizím světě, tolik nepodobném tomu, na který byli dosud zvyklí. Jediné, co jim po jejich nedávném způsobu života zůstalo, je deník od otce. Tam zaznamenávají pravdivě všechny události, které je potkaly.

Chlapci se připravují na krutosti války, aby nebyli zaskočení, až dojde na nejhorší. Zocelují se na těle i na duchu bitím, hladem a učí se uvažovat chladně, odprostit se od citů, které člověka jen oslabují. Postupem času ztrácí svou původní osobnost citlivých hochů a stávají se z nich nemilosrdná stvoření. Válka a tyranská žena, která je nenávidí, je naučily. Situace se brzy obrácí, dvojčata si nenechávají nic líbit. Postupně se zbavují všech slabin, díky kterým by jim mohli jiní ublížit. Nikomu nevěří, mají jen jeden druhého. Silní mohou být jen spolu. Ale co až je rozdělí?

Zdařilý psychologický snímek mě nadchnul. A nejen mě. Celý sál sledoval se zatajeným dechem proměnu dvojčat a útrapy, které je potkávají. Psychologický vývoj dětí je možná děsivější než mrazivé hrůzy války. Napínavý příběh má spád. Ani na chvíli nenudí, fascinuje chladem a syrovostí. Divák musí přemýšlet, kdy došlo ke zlomu v proměně osobnosti dvojčat. Příběh ukazuje, jak válka lidi mění, už nikdy nemohou být takoví, jako dřív. Drama provází podmanivá dynamická hudba.

Snímek Velký sešit je mým favoritem na výhru. Uvidíme, který film bude letos vítěžem hlavní soutěže, pro mě to bude jednoznačně psychologické drama o dvojčatech.

zdroj foto: kviff.com