- Rubrika

Velká cena Belgie – počtvrté vítězí Raikkonen

30.8.2009

Včera, když ještě nebylo jasné, jak závod ve Spa dopadne, zmínil jsem Raikkonena při příležitosti Fisichellova prvního vítězství ve velké ceně v Brazílii a skutečnost, že byl tehdy fin omylem vyhlášen vítězem místo Fisichelly. To jsem ještě netušil, že o Kimim budu dnes psát znovu, tentokrát jako o tom, kdo Fisichellovi ve vítězství zabránil. Raikkonen ve Spa zvítězil. Je to jeho už čtvrtý triumf v Belgii po letech 2004, 2005 a 2007.

Fisichella dojel druhý, což je jeho největší úspěch od roku 2006.  Pro jeho fanoušky je to obrovské zadostiučinění, neboť od té doby, co od Renaultu musel přejít k druhořadému týmu ( dosud druhořadému, nyní se to může změnit ) Force India, který doposud fungoval převážně jako uzavírač závodního pole, se mu nepodařilo získat ani bod, ba co víc, jeho stájový kolega byl v posledních závodech několikrát rychlejší než italský veterán. Zdálo se, že Fisichella stárne a jeho kariéra se blíží ke konci. Nyní je naopak žádaným jezdcem a už se objevily spekulace, že má v příští velké ceně nahradit Lucu Badoera u Ferrari, jemuž anglicky mluvící komentátoři přezdívají „Look how bad are you“. Výkony tohoto dlouhodobého testovače Ferrari jsou totiž neuspokojivé. Po posledním místě v GP Evropy další poslední místo v Belgii.

A zdá se, že také poslední závod v roli jezdce Ferrari a poslední závod kariéry F1. Příští velká cena se totiž jede v Itálii a tam si Ferrari před domácím publikem nemůže dovolit další blamáž v podobě svého vozu beznadějně na posledním místě. Domácí jezdec Fisichella je logickou volbou. Ale nepředbíhejme, počkejme, jak vše dopadne. Každopádně pro Giancarla Fisichellu byl start za Ferrari celoživotním snem. Zdálo se už, že se to nikdy nevyplní. Nyní to naopak vypadá, že má ital na dosah ruky splnění svého snu. Prvních několik kol, když byl ještě na trati safety car, Fisichella vedl, pak podlehl Raikkonenovi, ale po celý závod s ním sváděl urputný boj. Možná už v příští velké ceně se stane jeho stájovým kolegou. Přiznávám otevřeně, že bych si to sám velmi přál. Nikdo jiný po kokpitu Ferrari ze špičkových jezdců netouží tak jako právě on. Ovšem uchazečů je více. Uvidíme.

Závod samotný byl napínavý, zato boj o metu nejvyšší – titul  mistra světa – začíná připomínat závod chromých. Vedoucí jezdec šampionátu vypadl hned v prvním kole, ale jeho hlavní soupeři se k němu příliš nepřiblížili. Barrichello získal jen dva body za sedmé místo, Webber dojel až devátý těsně za body, pouze Vettel díky třetímu místu poněkud zvýšil své naděje na dostižení Buttona.

Ovšem největší překvapení tentokrát nebylo na trati. Objevily se spekulace, že FIA vyšetřuje události na loňské Velké ceně Singapuru. Nelson Piquet jr. tam loni havaroval, což pomohlo Alonsovi, který tam tehdy velmi překvapivě zvítězil. Po.kud by se podezření potvrdilo, mohlo by to mít závažné následky pro všechny zůčastněné – tým Renault, vedoucího týmu Flavia Briatoreho, Alonsa i Piqueta. Diskvalifikace z celého loňského šampionátu by byla ještě poměrně mírným trestem.