- Rubrika

Věc Makropulos bez hranic

6.10.2009

Třetí ročník divadelního festivalu KomödienHerbst NÖ (neboli Podzim komedií Dolní Rakousko) se pomalu blíží ke konci. Letos, hlavně díky vlivu Dolnorakouské zemské výstavy, se nesl ve znamení Čech. Z nemalého počtu slavných českých autorů a jejich divadelních her bylo pro představení v rakouském Gmündu vybráno dílo Karla Čapka – Věc Makropulos.

Do bezhraničního projektu Komödien Herbst Niederösterreich bylo letos zapojeno i Jihočeské divadlo České Budějovice, jehož tři zástupci – herci Lucie Škodová, Teresa Branna, či Tomáš Drápela v samotné hře účinkovali. A odvedli výborný výkon, jak po herecké, tak i jazykové stránce. Inscenace byla pochopitelně nazkoušena v němčině.

Kdo by neznal jednu z nejslavnějších divadelních her českého spisovatele a dramatika Karla Čapka, Věc Makropulos. Svou premiéru měla v roce 1922 v Městském divadle na Vinohradech v Praze. Záhadná zpěvačka Emilia Marty – nádherná žena, dcera rudolfínského alchymisty (věk kolem třiceti let, ve skutečnosti však přes tři sta), se připlétá do letitého soudního případu doktora Kolenatého „Gregor versus Prus“. Zná některé podrobnosti, jejíchž pravý důvod není proto, že by snad měla zájem případ vyřešit, jak si ostatní ze začátku myslí, ale najít tajemství. Jaké? Proč prozrazovat celý děj a konec…

Divadelní představení máte možnost shlédnout (a procvičit si tak němčinu) ještě tento týden. Od čtvrtka 8. října do soboty 10. října, vždy od 20:00 v kulturním domě v Gmündu (hraniční přechod České Velenice-Gmünd).

Podrobnosti na http://www.komoedienherbstniederoesterreich.at