- Rubrika

Václav Klaus odmítá podepsat Lisabon

23.10.2009

Má Klaus pravdu nebo nás všechny straší?

 

Václav Klaus odmítá podepsat Lisabonskou smlouvu dokud nedostane Česká republika záruky, že sudetští němci nebudou mít šanci na vrácení majetku.

Teď, když proces ratifikace byl v podstatě ukončen, kdy se čeká jen na ten jeden podpis jednoho člověka, kdy na ten podpis jednoho politika považovaného některými evropskými politiky a komentátory za extremistu, vypadá tato situace jako podraz. Ano, Klaus se možná snaží Lisabon pozdržet do doby britských voleb, v nichž má našlápnuto k vítězství europesimista Cameron. Ale situace je složitější než se zdá. Vezměme si nedávný úspěch poslance Melčáka, na jehož návrh Ústavní soud překvapivě zrušil poprvé v historii ústavní zákon. Ani ústavní právníci nejsou zajedno v tom, zda na to Ústavní soud právo měl nebo si ho v rozporu s Ústavou sám vzal.

Argumenty Klause a jeho právních poradců není radno brát na lehkou váhu, i když jsou mezi nimi experti z momentálně nejnepopulárnější právnické fakulty v republice.

Podobné to může být u evropských soudů s případnými žalobami sudetských němců. V tuto chvíli jsou všechny jejich pokusy o navrácení majetku marné. Evropský soud pro lidská práva všechny takové žaloby zamítá. Problém je v tom, že jiný soud s jiným personálním obsazením nebo i tentýž až se někdy obmění jeho složení může dojít k jiným právním závěrům.

V právu neplatí tak docela, co je psáno, to je dáno, ale dáno je to, co soudce v zákonech, smlouvách  a judikátech přečte, co si z přečteného vyvodí a jaké z toho pro danou kauzu vyvodí závěry.

Foto: Marek Švadlena