Tým odborníků z řad fyziků, metodiků, didaktiků a průmyslových designérů dokončil tento týden návrh expozice „Vesmír,“ která se představí v supermoderním planetáriu, jež vzniká v areálu plzeňské Techmanie. 27 interaktivních exponátů, z nichž mnohé jsou světovými unikáty, zde hravou formou přiblíží pozemská i astronomická témata.
„Naši lidé právě skončili několikaměsíční práci na návrhu nové expozice, která se napřesrok představí v nové budově plzeňského planetária,“ komentuje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec: „Celkem jde o 27 interaktivních exponátů a 4 doplňky expozice, z nichž jsme valnou většinu vymysleli sami. Návštěvníci zde najdou například originální gyroskop, s jehož pomocí si bude každý moci vyzkoušet pocit ve stavu beztíže,“ dodává Moravec.
V novém planetáriu se lidé na příkladě velice originálních a zábavných exponátů naučí, na jakých principech funguje sopka nebo tornádo, seznámí se se základními fakty o rychlosti světla, o černých dírách, vzniku kráterů či vývoji hvězd. „Vše je rozdělené do tří částí: Svět kolem nás, Kosmonautika a Vesmír, který se dále dělí na Zemi, Měsíc, sluneční soustavu a tzv. Hluboký vesmír,“ vysvětluje kurátor vznikající expozice Tomáš Meiser: „Expozice bude určena zejména pro rodiny s dětmi. V podstatě nám šlo o to, aby si naši návštěvníci mohli „sáhnout“ na vesmír,“ dodává Meiser.
Science center nyní vyhlásí výběrové řízení, z nějž vzejde konstruktérská firma, která exponáty vyrobí. „Společnosti, které takovýto komplexní úkol zvládnou, jsou v Evropě v řádu jednotek,“ zamýšlí se Meiser. Kromě fyzika Tomáše Meisera, který přípravu expozice koordinoval po odborné stránce, se na jejím obsahu podílel tým didaktiků ze Západočeské univerzity v Plzni a dalších institucí, např. Jindřich Káža, Pavel Mentlík, Jitka Soukupová, Jan Krotký. Konkrétní podobu všem exponátům vtiskl průmyslový designer Štěpán Soutner, laureát ceny Talent designu 2011.
Planetárium a virtuárium bude operovat s jedním z nejmodernějších promítacích systémů na světě, který umožní unikátní 3D projekce na kulovou plochu. Práce na stavbě i vývoji nových expozic byly zahájeny letos v lednu. „Spolu s nimi začal i závod s časem,“ komentuje Moravec: „Kromě vlastní stavby je samozřejmě nutné do podzimu příštího roku celý prostor také naplnit interaktivními expozicemi, které nejsou nikde jinde v České republice. Jsme rádi, že návrh unikátní expozice jsme zvládli podle časového plánu“ dodává Moravec.