- Rubrika

Ústavní soud odmítl návrh skupiny senátorů

3.11.2009

Lisabonská smlouva má zelenou. Uvidíme, zda prezident podepíše.

Nevyhověl tak návrhu 17 senátorů, kteří jsou odpůrci Lisabonské smlouvy. Rozhodnutí se dalo očekávat. Bylo málo pravděpodobné, že by „Třetí komora parlamentu“ , jak se Ústavnímu soudu někdy říká, smlouvu odmítla. Pokud prezident opět nenajde nějakou záminku k oddálení podpisu smlouvy, jíž byl vždy rázným odpůrcem, nic nebrání, aby vstoupil Lisabon v platnost. Politici a vyjednavači v celé Evropě si bezpochyby oddechnou. Po mnoha letech únavného maratónu jednání dojde k naplnění této cesty. Samozřejmě, pokud prezident podepíše. Senátor Oberfalzer, který byl mluvčím skupiny senátních odpůrců Lisabonu ovšem naznačil, že se hodlá odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Takže by nebylo všem dnům konec. Nicméně je třeba připomenout, že to byl právě předseda tohoto soudu, kdo přijel koncem října přesvědčovat Klause do Prahy, aby podepsal Lisabon, protože sudetské nebezpečí podle něj nehrozí. Kdyby tento předseda soudu nebyl přívržencem Lisabonu, patrně by takový krok nedělal. Nicméně i tak platí, že štrasburský soud se bude muset zaobírat případným odvoláním oné skupiny senátorů. Trochu dusna a hry na nervy svým protilisabonským protivníkům Oberfalzer a spol. udělat mohou.

Ústavní soud odmítl odpovědět na pět dotazů, které připojil prezident republiky. Ústavní soud není od toho, aby odpovídal na dotazy. Skeptik by se mohl ptát, zda dotazy byly vážně míněné nebo zda se nemůže jednat o nějakou past ze strany prezidenta, který by tak chtěl získat záminku k nepodpisu smlouvy alespoň do doby než se v Británii dostane k moci odpůrce Lisabonu Cameron.

Ale obavy pesimistů se nepotvrdily. Naštěstí nebo bohužel, podle toho, jaký máte k Lisabonské smlouvě vztah.

Ještě týž den prezident podepsal. A David Cameron, šéf britských konzervativců, jeden z nejvlivnějších odpůrců Lisabonu v Evropě, oznámil, že skládá zbraně a Lisabon bude respektovat.

Každopádně okamžiky, kdy celá Evropa čekala na Klause, až podepíše, patří ke hvězdným hodinám jeho politické kariéry. Prokázal svoji moc. Byl vlastně svým způsobem v dané chvíli nejmocnějším mužem celé Evropy.