- RubrikaVZDĚLÁNÍ

Umíte vzít život do vlastních rukou? Jak na to, poradí nejžádanější americký kouč – Deepak Chopra

15.5.2014

Deepak Chopra je nejen uznávaným lékařem, úspěšným spisovatelem a oceňovaným odborníkem na zdravý životní styl, ale především vyhledávaným osobním a osobnostním koučem a poradcem. Stal se jedním z nejžádanějších učitelů ve Spojených státech, se žádostí o konzultace se na něj obracejí desetitisíce lidí, mezi jeho klienty patří americké i evropské celebrity.

15. května v pražské Lucerně uvede přednášku s názvem „Budoucnost zdravého a úspěšného života“.

Deepak Chopra se narodil v roce 1946 v Indii, v roce 1968 odešel do USA, kde se věnoval lékařské praxi jako endokrinolog, a později se stal šéflékařem v Boston Regional Medical Center. Zde si začal uvědomovat, jak jsou praktiky západní medicíny limitující, a jak silně se západní medicína v praxi spoléhá pouze na farmaceutika. Rozhodl se pro radikální změnu, dal v nemocnici výpověď a začal se hlouběji věnovat celostní medicíně, ájurvédě, józe a technikám transcendentální meditace.  Založil Centrum zdraví a později Americkou asociaci ájurvédské medicíny. Je autorem více než 75 knih, které byly přeloženy do 35 jazyků, a jejichž celosvětový náklad přesáhl 20 milionů výtisků.

Deepak bývá častým hostem různých televizních a rozhlasových talkshow, sám provozuje Deepak Chopra Radio, zaměřené na rozhovory o zdraví, úspěchu, lásce, sexualitě a vztazích, s Oprah Winfrey pořádá online meditační kurzy „21-day Meditation Challenge“. Se žádostí o odborné konzultace se na něj obracejí známé osobnosti, např. Dave Stewart, Lady Gaga, 50Cent, Orlando Bloom, Elizabeth Taylor, Goldie Hawn a další. Mezi jeho klienty patří Madonna, Michail Gorbačov nebo Hilary a Bill Clintonovi. Bulvár jej označuje za nejlépe placeného guru světa.

Mezi jeho blízké přátele patřil i Michael Jackson, který byl podle Chopry názorným příkladem paradoxu mnoha světově známých interpretů: ve své podstatě velice plachý introvert, který nejraději trávil většinu času sám v koutě, se svými dětmi. O slavných osobnostech, se kterými je v kontaktu, říká, že mají vedle svých specifických darů, jednu společnou věc: nejistotu. Hvězda světového měřítka zažívá spoustu nejistoty a cítí se jen tak dobře, jak dobrý byl jejich poslední hit. Společnost umístí talentované lidi na piedestal a oni se pak cítí pod neustálým tlakem – laťku buď udržovat, nebo ještě  lépe – zvedat.

Chopra vytvořil vlastní filosofii léčení, která propojuje tradiční východní léčitelské umění s tím nejlepším, co nabízí západní medicína. Základním pilířem zdraví je podle něj propojení mysli a těla a péče o jejich rovnováhu. Lidé musí tuto rovnováhu udržovat a starat se nejen o svou fyzickou stránku, ale také o tu psychickou.  O stárnutí tvrdí, že vše spočívá v naší perspektivě – v našem přesvědčení, které má potom vliv na náš biologický věk.

Úspěch v životě zahrnuje podle Deepaka mnoho aspektů: dobré zdraví, energii a životní optimismus, zdravé vztahy, tvůrčí svobodu, emocionální a psychickou vyrovnanost, pocit pohody a klid mysli, materiální bohatství je jen jednou z jeho složek. Úspěch tedy představuje cestu či růst – postupné uskutečňování cílů a naplňování osobních přání, nikoli místo určení.

Ctirad Hemelík, ředitel pořádající společnosti Felicius Media říká:  „Já osobně vnímám Deepaka jako nejlepšího průvodce aktivních lidí. Tedy těch, kteří chtějí, aby jejich život měl smysl a poslání – a to nejen pro ně samotné, ale i pro okolní svět. Deepak je pro mě tím, kdo umí popsat a zformulovat tuto cestu do jednoduchých rad a doporučení. A je tím nejlepším. To je ten hlavní důvod, proč jsem sedm dlouhých let pracoval na možnosti jeho návštěvy v České republice.“

Podobné články