Úča musí pryč! aneb Zvěřinec na rodičáku

10.1.2017

Třídní učitelka (Daniela Bambasová) se musí hájit na vynucené rodičovské schůzce. Rodiče žáků v ní totiž prý ztratili důvěru, protože jejich děti nosí špatné známky. A to nejde, když musí na gympl. Navíc jsou nesoustředěné a bojí se. Ale hlavně – musí na gympl!

V kom je ve skutečnosti problém? V unavené učitelce a jejích pedagogických metodách? V hysterických rodičích? V jejich rozjívených těžce zvladatelných ratolestech?

Situace se zvrtne v jednu velkou hádku, ovšem ne mezi učitelkou a jejími osočiteli, ale mezi rodiči samotnými. Vše se začíná vyjasňovat a jejich skryté povahy vyplouvají na povrch. Už nikdo neřeší, jaké starosti mají děti, zdá se, že největší problémy mají sami rodiče.

Zarážející je, jací jsou vlastně pokrytci. Ve skutečnosti jim je jedno, jestli se děti učitelky bojí, jde celou dobu o něco jiného. Oni je přece chtějí dostat na gympl! Na tom, co si myslí děti, nezáleží. Pokud synek nebo dcera půjdou na gymnázium, obstojí jejich rodičové v očích ostatních. Už teď se na sebe navzájem matky a otcové ze třídy 5. B dívají dost pohrdavě.

Když učitelka na chvíli odejde ze třídy, ukáže se, kdo jsou ve skutečnosti hlavní postavy.  Úřednice Johana (Věra Hlaváčková), která se s ničím nemaže, alias matka třídní fifleny Laury. Nezaměstnaný buran Ota (Tomáš Drápela) jako otec nesebevědomé Janičky. Naivní Karin, maminka třídního premianta Dominika. A volnomyšlenkářská překladatelka Martina (Dana Verzichová) s těžce vydělávajícím manželem Patrikem (Jan Kaštovský) jako rodiče problémového agresora, kteří vůbec nepochybují o výjimečnosti svého potomka.

Komedie Úča musí pryč! režiséra Ivana Krejčího podle předlohy Lutze Hübnera je postavená na vyhrocené situaci. Tolik křiku je ale spíše na obtíž, v jednu chvíli je ho až moc a působí jako rušivý element.

Nejvýraznější postavou byla pokrytecká ironická a nešťastná Johana Věry Hlaváčkové. Panoptikum rodičů působí naprosto uvěřitelně, nejkomičtější z nich byla Martina Dany Verzichové.

Představení doplňovaly jednoduché kulisy nejnutnějšího vybavení třídy. Scéně dominuje nepřehlédnutelný Kantův trefný citát: Dvě věci mě naplňují úžasem -hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.