- RubrikaFilmKULTURA

Tři bratři na filmovém plátně uvedou diváka do známých pohádkových příběhů

11.8.2014

Filmová pohádka Tři bratři, kterou natočil režisér Jan Svěrák podle scénáře svého otce Zdeňka Svěráka, bude mít premiéru ve čtvrtek 14. srpna. Oba Svěrákové spolu s herci Davidem Matáskem a Zdeňkem Piškulou, představili svoji novinku na předpremiéře v Českých Budějovicích.

Bratři Jan (Tomáš Klus), Pepík (Vojta Dyk) a Matěj (Zdeněk Piškula) jsou v jádru dobří a pracovití, ale mají i špatné vlastnosti. Jan pořád někde zapomíná své věci, Pepík si počíná zbrkle, Matěj je zasněný a nerozhodný. Tatínek (Oldřich Kaiser) proto posílá kluky do světa, aby se zbavili svých nedostatků a našli si nevěsty.

Každý z bratrů se stane hrdinou jednoho ze známých pohádkových příběhů. Jan vysvobodí Šípkovou Růženku, Pepík si najde Marušku z příběhu o dvanácti měsíčcích, nejmladší Matěj si zamluví jako nevěstu malou Karkulku, kterou vysvobodí z břicha nenasytného vlka.

Všechny tři pohádky jsou ve filmu propojené, k čemuž pomáhá i vypravěč (Zdeněk Svěrák). Dětskému publiku je autoři předávají zpívanou formou a vychází přitom ze slavných Minioper od Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka, které jsou na repertoáru Národního divadla.

Vypravěč vstupuje na plátno ve chvílích, kdy potřebuje malému divákovi něco vysvětlit a ptá se ho, jak by si představoval další pokračování pohádkového děje. Ve spodní části obrazu se míhají siluety hlásících se školáků. „Při debatách o filmu nás napadlo, že by se tam mohly objevit zvednuté ručičky a děti v promítacím sále mohly získat dojem, že se můžou také přihlásit,“ vysvětlil starší ze Svěráků.

Tři bratři - tisková konference v Českých Budějovicích

Tři bratři – tisková konference v Českých Budějovicích

Představitele dvou již dospělých bratrů si režisér vybral na doporučení hudebních odborníků. „Při obsazování rolí bylo zásadní, že adepti musejí umět hrát, zpívat a ještě zajímavě vypadat. Bylo těžké najít nejmladšího, který by se hodil ke Karkulce i věkově a nepůsobilo to úchylně, že třicetiletý chlap se zajímá o devítiletou holčičku,“ řekl s úsměvem Jan Svěrák.

Trailer

Při castingu padla volba na Zdeňka Piškulu, jemuž v době natáčení bylo patnáct let a měl již zkušenost z muzikálových pódií, dokonce pod vedením Filipa Renče. Na casting dorazil Piškula nepřipravený a prosadil se až na druhý pokus. „Ještě se mi nestalo, když herci řeknu, nezlobte se, nepůjde to, aby za mnou přišel, omlouval se, že neměl čas se naučit písničky, a prosil o novou šanci. Tak jsem mu ji dal. Zdeněk přišel druhý den a byl výborný,“ prozradil mladší Svěrák.

Pohádku Tři bratři provází i další zajímavost. Poprvé v dějinách českého filmu se písničky netočily na playback, ale zpěv jednotlivých protagonistů se snímal pomocí mikroportů rovnou během akce. V dalších rolích se představili Jiří Lábus, Zuzana Norisová, Ivana Chýlková, Vladimír Táborský, Sabina Rojková, Bolek Bolívka či Vladimír Javorský. Party půvabných sudiček si vystřihly Marie Rottrová, Iva Bittová a Petra Černocká.

Exteriéry se natáčely převážně v jižních Čechách. Na obraz pronikla blata u Borkovic, také Čestice nebo Hoslovický mlýn. Filmaři si však trochu zašpásovali s divákem a romantický novogotický zámek v Hluboké nad Vltavou posadili na vrcholek hory Říp. Zámecké interiéry si tvůrci museli najít ve východočeských Žlebech, které se podobají Hluboké, ale nejsou tak turisticky frekventované. V rozpočtu filmu nebyly prostředky na uhrazení ušlého zisku pro případ uzavření hlubockého zámku.

Autor článku: Ladislav Lhota, foto: Ján Honza