- RubrikaSportuj

Trénink mužské reprezentace – Zprvu ‚ulejvárna‘, poté těžká dřina

7.8.2013

Jak tak asi vypadá trénink reprezentace. Takovou otázku si pokládá velké množství fanoušků tohoto míčového sportu. V Hradci Králové právě v této době se však takového tréninku mohou zúčastnit. Ve východočeské metropoli se totiž připravuje česká volejbalové reprezentace mužů na Mistrovství Evropy. A tréninky jsou volně přístupné.

A tak této šance využila i naše redakce. Ta se zúčastnila části úterního odpoledního tréninku, který se uskutečnil ve sportovní hale TJ Slavia Hradec Králové. Ta má takové zázemí, že by jí Hradci Králové mohl kde jaký tým závidět. Obrovská hala společně s vysokým stropem, je přesně to, co reprezentanti potřebují.

Reprezentanti měli odpoledne již za sebou dopolední výběh po krásném okolí Hradce Králové. Odpolední trénink začal pod vedením kondičního trenéra. A to rozklusáním a protažením. Upřímně řečeno, největší gymnastkou mezi volejbalisty je univerzál David Konečný, který dokázal opravdu nevídané věci. Stejně upřímně musíme říct i to, že rozcvička v šestnácti lidech je vcelku ulejvárna. A že někteří reprezentanti se tomu nevěnovali tak poctivě, jak by měli :-)

Rozcvička, které se ke konci neúčastnil smečař Tomáš Hýský, trvala asi 25 minut. Poté přišlo rozdělení na dvě skupiny, kdy libera David Juračka a Václav Kopáček se odebrali s trenérem Bernardem za podávacími děly, a zbytek týmu pod vedením asistenta Zdeňka Šmejkala šel trénovat blok.

Libera měla vcelku těžký trénink. Děla na podávání jim dávala zabrat. Trénoval se totiž příjem tvrdého podání. To bylo pro oba velmi záludné. Především David Juračka si často promlouval s trenérem Bernardem. Po chvilce  se k této dvojici přidal i smečař Hýský.

Pod asistentem Šmejkalem se trénoval blok. A to nejdříve bez míčů a potom i s nimi. Velmi vtipné situace se stávaly, když hráči proti sobě smečovali na jednoblok ze švédské bedny. Když totiž takový dvoumetrový univerzál Jan Štokr stojí na švédské bedně a ještě si nadhodí míč, výška ve které trefuje míč je taková, že ani blokaři neměli šanci si na míč aspoň sáhnout. Štokr totiž mlátil do míče vysoko nad nimi.

Po lehkém tréninku jednobloku se přidal dvojblok kůlového hráče a blokaře.  I to bylo zajímavé, protože například Ondřej Boula, nahrávač reprezentace ukázal, že má neskutečně rychlou ruku, a že kdyby hrál na smeči, určitě se prosadí. Ikdyž tady bouchal do míče jen ze švédské bedny.

Trénink skončil společnou hrou obou tréninkových skupin a několika herními situacemi.

Jak bychom to tedy shrnuli. Trénink sice ze začátku vypadal jako těžká pohodička, ale stal se nakonec těžkou dřinou.