- RubrikaCestování

Tip na lyže: Rakouský Sternstein

10.1.2013

Jižní Čechy se pyšní dvěma většími lyžařskými areály. Kramolín i Zadov nabízí dobré lyžařské zázemí, rozsáhlé služby, slušnou dopravní přístupnost, ale spojuje je i několik neduhů. Sjezdovky jsou velmi krátké, fronty lidí čekajících na sedačku dlouhé a když si budete chtít dát něco k snědku v teplé restauraci, zjistíte, že už na vás nezbylo místo.

Alternativ k těmto ski areálům na rakouské straně Šumavy je několik, ale většina z nich znamená pár hodin na zasněžených silnicích. Je tu ale jeden areál, který je jen kousek od hranic (za hraničním přechodem Studánky) a může vám poskytnout vše, co si od vydařeného lyžařského dne slibujete. Pojďme se na něj podívat přes lyžařské brýle!

Sternstein se neřadí k příliš rozlehlým střediskům, ve skutečnosti se celý rozkládá pouze na jedné straně stejnojmenné hory. Přesto může nabídnout o něco delší a strmější sjezdovky typické pro rakouské lyžování. Ale nebojte, nachází se zde také několik modrých tratí, kde si zajezdí i méně zkušenější lyžaři. Na své si přijdou i ti nejmenší, pro které je připraven dětský park.

Pro přepravu všech lyžařů a snowboardistů slouží šestimístná sedačka a osmimístná kabinka, která nahrazuje každou čtvrtou sedačku. Tahle zajímavá kombinace dvou způsobů přepravy na jedné lanovce pomáhá relativně rychle odbavovat i trochu delší fronty. Těch se tady dočkáte spíše pouze o víkendech v hlavní sezóně nebo v časech jarních prázdnin.

Za občerstvením se můžete vydat do jedné ze dvou hospůdek. Jedna z nich se nachází přímo na sjezdovce, ta druhá je naopak pod ní. Nenechte se zmást pojmem hospůdka, obě restaurace jsou velmi prostorné a nabízejí různorodý výběr pokrmů.

Takže teď už stačí jen nazout lyžařské boty a s chutí vyrazit za sněhovými radovánkami. A pokud jste pod stromečkem  nenašli to správné lyžařské vybavení, můžete vyzkoušet místní půjčovnu nebo zabrousit na Hudy.cz, kde mají široký výběr lyžařských doplňků za zajímavé ceny.

(foto: www.sternstein.at)

Jan Píša

V současné době jsem studentem ČVUT v Praze na fakultě informačních technologií. K mým koníčkům patří sport, psaní literatury, publicistických článků, fotografování, tvorba grafiky a webových stránek.

Podobné články