- RubrikaFilm

Tip na film: Královna (The Queen)

8.4.2012

Libila se vám Železná lady? Tak tohle je něco podobného, snad ještě lepší. Britská zákulisní politika, moc, vzestupy a pády, oscarové ocenění. Jen stárnoucí státnící chybí a je to dobře.

Pamatujete si princeznu Dianu? Pak jistě víte, že po její smrti nastalo hlavně v Anglii šílenství. Celý národ smutnil, v televizích se o ničem jiném nemluvilo a někteří politici se vyjadřovali, někteří raději vůbec.

A o tom je Královna, o tomto mediálním zmatku a hlavně o tom, jak na něj politici raegovali. Konkrétně nově zvolený nejmladší premiér Tony Blair a královská rodina. Chvílemi film působí téměř jako dokument, používá dobové originální záběry a i činy hlavních postav vypadají velmi reálně. Snad protože scénárista Peter Morgan měl k dispozici několik rozhovorů s lidmi spolupracujícími s královnou a premiérem, bylo možné domyslet si zákulisní dění. Přesto je Královna lákavím dramatem odehrávajícím se na několika úrovních. Samotné faktová, co se dělo, dále co se skrývá za těmi symboly – královna, premiér – jací lidé a jací jsou pro své „poddané“ a nakonec dá se všechno vysvětlit tím prvním co vás napadne. nemohlo by to být i jinak?

Kdo nemá rád vše anglické, tradice, chování podle nich a monarchii samotnou, ten by se na film neměl dívat, jelikož právě o tom snímek Královna je. Nečekejte žádné zápletky, akční záběry, to zde rozhodně nenajdete a skvěle si vystačí i bez toho. Ovšem pokud vás podle výše napsaného popisu napadne nudný komorní příběh, odehrávající se v několika pokojích s naškrobeným oblečením a ještě naškrobenějším chováním,  jste naprosto mimo. Nuda vypadá jinak!

Film nepochybytelně táhnou také jeho herci. Již zmiňovaného Oscara obdržela Helen Mirren za roli královny Alžběty II., ale v jejím stínu se rozhodně neschovávají premiérový Michael Sheen a James Cromwell jako princ Filip.

Přesvědčil jsem vás aby jste se podívali na film, který odmítla spatřit samotná královna?

A pro ty později narozené, chcete poznat všemi milovanou princeznu Dianu? Pak začněte právě Královnou.

Jedna zajímavost na závěr. Přestože film je hlavně o Dianě, tedy o její smrti, princeznu žádná herečka neztvárnila, všechny její záběry jsou originální.