- Rubrika52. MFF KV

Tiché drama Columbus se odehrává na pozadí městské architektury

7.7.2017

Dva ztracenci se našli mezi architektonickými perlami.

Casey žije nudný život v americkém městě Columbus. Dohlíží na svou problémovou matku, která má za sebou nevydařené vztahy a nejspíš i drogovou minulost. Casey je přesvědčená, že by bez ní nesamostatná matka byla ztracená. Proto má dívka pocit, že nemůže z města odejít. Po střední škole její cesta místo na vysokou mířila do knihovny, kde pracuje na poloviční úvazek. Také si přivydělává jako průvodkyně. Únik od šedi a starostí jí přináší láska k architektuře. Naštěstí se to ve městě, kde je dívka držena, plno architektonických skvostů. Podělí se o ně s Jinem, Japoncem přijíždějícím za otcem, profesorem archeologie, ležícím v umělém spánku.

Na plátně se odehrává nepravděpodobné přátelství dvou ztracených lidí. Ani jeden z nich neví, jak dál, proto nedělají raději nic. Ačkoliv je dělí tak patnáct let, porozumí si. Love story, k níž mohl děj lehce sklouznout, však nečekejte.

Člověk nemusí být sám milovník architektury, jež hraje ve filmu velkou roli, aby ho snímek oslovil. Ochutnávat jí divák dostává po malých snesitelných a srozumitelných dávkách. Asi změním názor na chladnou moderní skleněnou betonovou-kovovou architekturu. Když o ní mluví Casey, zdá se, že i tyto studené šedivé stavby mají duši.

Z chladných záběrů moderních soch, hranatých staveb, učesaných parků, luxusního hotelu a nepořádku neutišeného bydlení Casey ale dýchá smutek stejně jako z tváří hlavních postav, které se za celou dobu snad vůbec neusmějí.

Ve filmu uvidíme ve vedlejších rolích známé tváře jako Roryho Culkina, Parker Posey, Johna Cho.

Snímek Columbus japonského debutujícího režiséra Kogonada byl uveden v sekci Dny kritiků Variety.

Foto: kviff.com

Podobné články