- RubrikaTECH

Techmania zve do historie regionální techniky

12.11.2012

Techmania Science Center nabídne svým návštěvníkům nový populárně vzdělávací program, který rozšiřuje její nabídku zábavného vzdělávání. Program „Do historie s Emilem Škodou“ je inspirován slavnou industriální minulostí Plzně a na příkladě celé řady statických i interaktivních exponátů nebo technických památek hravou formou představuje historii Škodových závodů.

„Od poloviny listopadu nabízíme zcela nový program, který zábavnou formou přestaví historii a vývoj regionální techniky tak, jak ji většina z nás nezná,“ komentuje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec: „Zhruba půlhodinový program provede až 24 návštěvníků najednou od počátků plzeňské Škodovky až do dnešních dnů a kromě základních faktů představí i zajímavé technické kuriozity“ dodává Moravec.

Program nazvaný „Do historie s Emilem Škodou“ je koncepčně dílem zaměstnance Techmanie Erika Krejčího. Ten jen vystavěl jako originální příběh vyprávějící o historii regionální techniky na příkladě několika technických unikátů, jimiž se plzeňské science center pyšní: návštěvníci se tak seznámí např. s parním strojem MARX z roku 1909, v jehož osudu se věrně odrazily i politické dějiny 20. století. Součástí programu je představení dvou lokomotiv, které jsou jedinými zástupci svého druhu: nejstarší elektrické lokomotivy vyrobené ve Škodovce, tzv. ŠKODA 2ELo z roku 1928, a první lokomotivy na světě s karoserií ze skelného laminátu, tedy ŠKODA 32E (rok 1963).

„Jakýmsi symbolem našeho výletu do historie techniky je Terka, tedy trolejbus ŠKODA 3Tr3 z roku 1947, v němž vždy celý program začne“, vysvětluje tiskový mluvčí. „Trolejbus je zajímavý nejen historicky či esteticky, ale také po technické stránce: návštěvníci budou moci nahlédnout i do jeho útrob a prohlédnout si dva historické zrekonstruované motory, které nepoháněly jednotlivé nápravy, ale vždy jednu stranu vozu“, dodává Moravec.

Cílem programu je představit bohatou průmyslovou historii města Plzně, a to logicky prostřednictvím značky ŠKODA. Právě této značce je věnována jedna z trvalých expozic science centra a nově zavedený program ji ještě více rozvíjí. Zájemci o historickou techniku tak nemusí spoléhat pouze na popisky či interaktivní ovládací tabule, ale mohou se dozvědět mnohá i méně známá fakta přímo z úst odborného průvodce. Program Techmania nabízí permanentně, a to za cenu 95 Kč. Registrace je možné provádět prostřednictvím www.techmania.cz.