- RubrikaTECH

Techmania vrací do plzeňských ulic sluneční soustavu

17.5.2012

Od 14. května se do plzeňských ulic opět vrací model sluneční soustavy, který sem každé léto umisťuje Techmania Science Center. Projekt Pouť k planetám VI. nabídne kromě modelů Slunce a planet v měřítku 1:1 000 000 000 i doprovodný program a potrvá až do 30. září.

„V pondělí ráno vyjede z Techmanie nákladní automobil s hydraulickou rukou, který do plzeňských ulic postupně umístí betonové modely Slunce i všech osmi planet naší sluneční soustavy“, komentuje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.

Pokovené betonové disky, každý o váze zhruba 350 kg, budou po městě rozestavěny tak, aby kopírovaly vzdálenosti mezi jednotlivými vesmírnými tělesy v měřítku 1:1 000 000 000, což znamená, že 1 metr představuje 1 milión kilometrů. Na každém disku je navíc umístěn trojrozměrný model reprezentující danou planetu a originální barevná grafika s poutavými informacemi o jednotlivých planetách.

Součástí doprovodného programu je např. výtvarná soutěž pro děti, mládež i širokou veřejnost. Techmania vybízí soutěžící k tomu, aby vytvořili svůj vlastní model sluneční soustavy: použitým materiálům, zvolenému měřítku či technickému provedení se přitom nekladou žádné limity. Do konce září je také možné zapojit se do série soutěží s astronomickou tématikou na facebookovém účtu science centra. Techmania rovněž vydává populárně vzdělávací brožuru, jejíž součástí je nejen povídání o vesmírných tělesech, ale také originální autorské příběhy Martina Zimy vysvětlující mytologická jména planet.

Projekt Pouť k planetám realizuje Techmania pravidelně již od roku 2007. S celkovým konceptem tehdy formující se Techmanii oslovila tvůrčí skupina studentů a zaměstnanců ZČU, zejména z řad Ústavu umění a designu, podílela se rovněž Hvězdárna a planetárium Plzeň.

V uplynulých pěti letech se Pouť k planetám stala nedílnou součástí léta v plzeňských ulicích. „V Techmanii věříme, že i tentokrát přinese model sluneční soustavy obyvatelům a návštěvníkům Plzně nejen pobavení, ale pomůže jim udělat si bližší představu o rozlehlosti vesmíru a seznámí je se zajímavostmi jednotlivých planet“, dodává Moravec. Záštitu nad letošním ročníkem přijala radní města Plzně paní Irena Rottová.