- RubrikaTECH

Techmania odtajňuje část budoucích interiérů

6.12.2012

Plzeňské centrum neformálního vzdělávání Techmania, které v současnosti prochází zásadním rozšířením svých prostor a nabídky interaktivních expozic, odtajnilo pohled do části svých budoucích interiérů: velkorysý vstupní prostor a originální restauraci ovládnou organické tvary a teplé odstíny navržené Ateliérem Velehradský.

„Na podobě budoucích interiérů Techmanie se usilovně pracuje již od vyhlášení výsledků výběrového řízení v dubnu a aktuálně můžeme veřejnosti představit třeba to, jak bude vypadat interiér zcela nového patra, které vznikne v části hlavní budovy science centra,“ komentuje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec: „se jedná o 1 150 metrů čtverečních plochy, kde se primárně představí vstupní prostor s recepcí, šatnou, obchodem a designově originální restaurací pro 200 osob“ dodává Moravec.

Při vstupu do budoucí Techmanie, kam návštěvníky přivede 55 metrů dlouhý betonový most, se pohledům otevřou světlé a svěže působící prostory vstupu, recepce, šatny a obchodu. Ty vzniknou v novém patře, které bylo do budovy z roku 1916 umně zakomponováno a umožnilo tak science centru nejen získat další metry čtvereční, ale především logicky členit prostor bývalé „škodovácké“ haly.

Recepce, lavice, sedačky i maximálně funkční prostory šatny jsou pojaty organicky s důrazem na teplé odstíny a oblé tvary: tímto přístupem autoři z Ateliéru Velehradský zjemnili a zútulnili chladně působící industriální stavbou z roku 1916, v níž se svého času vyráběly elektrické lokomotivy nebo ozubená kola, na hravosti a vytvoří kreativní zázemí pro návštěvníky všech věkových skupin.

Rovněž interiér budoucí restaurace, vtipně konstruovaný do podoby dvou architektonických elips, sází na teplou červenou barvu, čisté linie a dovednou práci se světlem. „Rytmizace osvětlení je pro interiéry science centra velice důležitá“, komentuje technický manažer Techmanie Jiří Vlasák: „Střešní světlíky, prosklené stěny a další četné prvky dynamicky rozptýlí světlo po interiéru a prozáří tak historickou halu“, dodává Vlasák.

Do nových interiérů Techmanie se první návštěvníci podívají na jaře roku 2014: ještě o půl roku dříve však budou mít možnost obdivovat zbrusu nové 3D planetárium, které vzniká ve stejném areálu. Ke své návštěvě však zve Techmania i nyní: stávajících 3000 m2 expozičních ploch se vlastní přestavba ještě dlouhé měsíce nedotkne.