- RubrikaTECH

Techmania hledá přezdívku pro slavný trolejbus

22.4.2012

V science centru Techmania se na konci května představí legendární historický trolejbus 3Tr3. Ten se stane trvalou součástí zdejší expozice ŠKODA a Techmania již nyní hledá originální přezdívku, nové jméno, které by unikátní trolejbus vhodně charakterizovalo a přiblížilo jej široké veřejnosti. Soutěž, otevřená pro každého, kdo má kreativní nápady, odmění nejlepší návrh pěti tisíci korunami.

„Koncem května představíme v našich expozicích historický trolejbus, na který jsme se těšili celé roky“, komentuje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec: „Jedná se o historických trolejbus z roku 1947, jeden z těch, s nimiž začínala trolejbusová doprava v Plzni. Jeho tvůrci z plzeňské Škodovky mu přidělili velmi logické, nicméně poněkud studené jméno: 3Tr3 znamená, že se jedná o 3. výrobní sérii 3. řady trolejbusu. Od svých předchůdců se liší například tím, že je třídveřový a hranaté tvary karoserie vystřídala spíše zaoblenost“, vysvětluje Moravec.

Techmania chce, aby si její návštěvníci našli osobnější vztah k trolejbusu, jimž kdysi denně jezdívali jejich rodiče a prarodiče. Od 16. dubna do 16. května proto vyhlašuje soutěž o nejoriginálnější přezdívku slavného trolejbusu, která by měla vystihnout jeho historickou jedinečnost, složitý osud a vazby na město Plzeň.

Trolejbus se návštěvníkům Techmanie představí na konci května, kdy jej také autor či autorka nejoriginálnější přezdívky bude moci slavnostně pokřtít. „Nejlepší nápad samozřejmě neponecháme bez odměny: na toho, kdo dokáže historickému trolejbusu vymyslet padnoucí přezdívku, čeká ocenění ve výši 5 000 Kč a také například roční volný vstup do science centra“, dodává Moravec.

Trolejbus typu 3Tr3 z roku 1947 se dochoval v jediném kusu (vůz č. 119), který vlastní science center Techmania. Technická památka byla nalezena v roce 1992 v soukromé zahradě na Plzeňsku, kde sloužila jako zahradní domek. Odsud byla v roce 1997 získána pro (již zrušené) podnikové muzeum ŠKODA: bohužel však ve stavu vyžadujícím zásadní rekonstrukci. Tou stroj procházel od prosince 2010 do května 2012 v žamberských dílnách společnosti FORMER, kde byl opravován doslova centimetr po centimetru. V současné době rekonstrukční práce vrcholí: slavná „stodevatenáctka“ se do Plzně vrátí na konci května. Přesný termín jejího uvedení do expozic závisí právě na průběhu rekonstrukce a Techmania jej upřesní v nejbližší době.