- Rubrika

TANEC PRAHA uvede 7. června v divadle Ponec oceněné slovenské představení

3.6.2009

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA uvede 7. června v 17 a 20 hodin v pražském divadle Ponec představení slovenského souboru ElleDanse, které získalo prestižní ocenění Dosky 2008 na festivalu Divadelní Nitra za nejlepší inscenaci, režii a scénickou hudbu sezóny 2007/2008.

Autorská inscenace „Canto Hondo, hlboká pieseň o nej…“ spojuje tanec, živou i reprodukovanou hudbu a mluvené slovo. Přináší detailní pohled do záhadného světa ženské duše. „Jde o příběh tří generací, ve kterém se stírají hranice mezi světem živých a mrtvých. Zralá žena se po letech vrací do rodného domu. Doprovází ji manžel, který však existuje více vedle ní, než s ní,“ nastiňují děj Šárka Ondrišová a Kamil Žiška, tvůrci představení ze souboru ElleDanse. Na pozadí konfrontace s vlastní minulostí se žena marně snaží oživit umírající partnerský vztah. „Zvláštní dům, ve kterém jakoby přestaly platit zákony pozemského času, navštíví také ženina pubertální dcera – deformovaný obraz matčiných nenaplněných snů. Historie vztahů mezi matkou a dcerou se opakuje. Žena však nedokáže vykročit z kruhu. Není ochotna odpustit těm, kteří s ní žili a žijí a ani sobě ne. A tak zůstává sama se sebou v zajetí svých představ,“ uzavírají oba režiséři. Vstupenky jsou k dostání v pokladně divadla Ponec a sítích Ticketpro a Ticketstream. Více informací na www.tanecpraha.cz.

Umělecké uskupení ElleDanse bylo založeno v srpnu 2007 v Bratislavě choreografkou Šárkou Ondrišovou a sdružuje Taneční školu a Alternativní divadlo. Během krátké doby se skupina ElleDanse stala uznávaným profesionálním souborem na poli fyzického a tanečního divadla.

Šárka Ondrišová, zakladatelka Taneční školy a Alternativního divadla ElleDanse, je absolventkou VŠMU v Bratislavě, oboru choreografie baletu. Spolupracuje s mnoha bratislavskými divadly: Nová scéna, Opera SND, Radošinské naivné divadlo, Štúdio L+S, Divadlo Aréna, Divadlo Astorka, Bratislavské bábkové divadlo. V současnosti studuje postgraduální program na Hudební a taneční fakultě VŠMU a nadále se vzdělává v technikách současného tance.

Kamil Žiška, režisér, dramaturg, skladatel, textař a herec, absolvoval obor Divadelní režie a dramaturgie VŠMU v Bratislavě. Jeho absolventským představením byla fraška od Fernanda Crommelyncka „Velkolepý paroháč“, která byla nominovaná na divadelní ocenění Dosky. Spolupracoval s následujícími profesionálními divadly: Radošinské naivné divadlo, Trnavské divadlo, SKD Martin, Ludus, Bratislavské bábkové divadlo. Pro svá představení si většinou sám komponuje scénickou hudbu. V roce 1996 založil s Jakubem Nvotem Túlavé divadlo, pro které si píší kabaretní texty a skládají písně. Inscenoval například hry: „Piano revue“, „Soľ nad zlato“, „Bouře“ (W. Shakespeare). V současné době se zajímá o fyzické divadlo.

V průběhu festivalu TANEC PRAHA, který trvá až do 28. června, proběhnou v Praze a dalších devíti městech České republiky představení více než dvaceti souborů ze zemí celého světa – od Brazílie po Island, od České republiky po Rusko. „Letos jsme měli štěstí i na choreografie, kterým nechybí smysl pro humor,“ charakterizuje program Yvona Kreuzmannová. K dalším zajímavým souborům budou patřit například Compagnie Drift ze Švýcarska se dvěma různými originálními představeními (19., 21. a 22. června, Ponec). Tradiční součástí jsou Evropské taneční laboratoře letos obohacené o brazilsko-evropský večer. „Na závěr pražské části pozveme 26. června diváky do O2 areny. Je to poprvé, co věnuje festival samostatný gala-večer českým tanečním umělcům. Reagujeme tak na nebývale vysokou úroveň práce několika souborů, kterým se podařilo získat ke spolupráci špičkové zahraniční choreografy,“ říká ředitelka.