- Rubrika

TANEC PRAHA končí 26. června v O2 areně velkolepým večerem věnovaný tomu nejlepšímu z českého tance

23.6.2009

Velmi bohaté taneční a hudební menu připravil festival TANEC PRAHA 2009 na závěr 26. června do pražské O2 areny. „Diváci uvidí průřez toho nejlepšího z taneční scény u nás, především soubory, které spolupracovaly s proslulými zahraničními choreografy: NANOHACH a Nigel Charnock z DV8 Physical Theatre, DOT504 a Jozef Fruček (SK) s Lindou Kapetaneou (GR) z Ultima Vez, 420PEOPLE a Ohad Naharin z Batsheva Dance Company,“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka festivalu.

Při příchodu diváků do O2 areny bude návštěvníky již venku vítat skupina BA-TO-CU zaměřená na afro rytmy a tanec, ve vstupní hale naváže vokální kvartet Yellow Sisters, v hale pak diváci uvidí na úvod speciální laser show souboru TOW. V rámci večera, který moderuje Marek Vašut, bude vyhlášena prestižní Cena SAZKY za „objev v tanci“ 2009, Cena Tanečník / Tanečnice roku a další ocenění. Prostor O2 areny bude upraven tak, aby nabídl co nejbližší kontakt s umělci. Vstupenky v ceně 290 a 390 Kč jsou k dostání v síti Sazkaticket a v den konání i na pokladnách O2 areny. Více informací na www.tanecpraha.cz.

Je to poprvé, co věnuje festival samostatný gala-večer českým tanečním umělcům. Choreografie, které vznikly ve spolupráci se zahraničními tvůrci, spojují prvky současného tance s divadelními a výtvarnými tak, že divák často nestačí ani vydechnout.,“ říká ředitelka. Například soubor NANOHACH dokázal získat ke spolupráci světově známého Nigela Charnoka, slavného spoluzakladatele DV8 Physical Theatre. DOT504 se vydali cestou prohlubování spolupráce s Jozefem Fručkem a Lindou Kapetaneou, bývalými členy proslulé Ultima Vez Wima Wandekeybuse, s níž sklízeli ovoce již v minulé sezóně. „Není to ale zdaleka jen Praha, která pootevírá možnosti českým talentům, řada jich působí v zahraničí,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová. Patří sem na prvním místě soubor 420PEOPLE ex-tanečníků Kyliánova NDT, kterým se mimo jiné podařil husarský kousek – nastudovat Ravelovo Bolero s Ohadem Naharinem, jednou z „top ten“ osobností světové choreografie, šéfem proslulého izraelského souboru Batsheva Dance Company.

Nejvyšší ocenění tvůrčí práce v oboru současného tance na území ČR – Cenu SAZKY 2009 – bude již poosmé udělovat společnost SAZKA a.s. Vítězné dílo podpoří finanční částkou 400 tisíc Kč, která je přímo určena na podporu nové inscenace oceněného umělce. Odborná porota po shlédnutí soutěžních děl dubnové České taneční platformy vedla dlouhou diskuzi završenou tajným hlasováním o tom, komu tato cena připadne. Od patnácti členů mezinárodní poroty dostalo nominace na hlavní cenu pět choreografií, další dvě měly rovněž bodové hodnocení. Jde o díla:

100 Wounded Tears: DOT 504 / Jozef Fruček (SK) / Linda Kapetanea (GR)
Da Capo: Kateřina Stupecká
Do světa dvě: Lenka Bartůňková / Dora Hoštová
Golden Crock: 420PEOPLE / Václav Kuneš
Malá smrt: Adéla Laštovková Stodolová
Miluj mě: NANOHACH / Nigel Charnock (UK)
When my mind is rocking, I know it‘s 7: Jiří Bartovanec

Na Cenu „Tanečník / tanečnice roku“ pak byli nominováni tři interpreti: Eliška Kašparová, Pavel Mašek a Nataša Novotná. Cena za světelný design nebude nakonec po zvážení poroty udělena, ale bude předáno zvláštní ocenění poroty. Světelný design patří k nejmladším uměleckým oborům nejen u nás a cílem zůstává podpořit jeho další rozvoj a uznání.

foto: tanecpraha.cz