Talasoterapie (neboli řecky thalassa = moře, therapia = péče), je procedura založená na využití darů z moře – mořské vody, mořského bahna, mořských řas, minerální soli k alternativní léčbě, či relaxační terapii. To už věděli i starověcí Řekové před tisíci lety, kteří tyto postupy využívali bězně. V dnešní době se využívá jako součást hubnoucího procesu, v kosmetice a dokonce i jako metoda pro odbourání stresu. Máme pro vás deset tipů, jak si talasoterapii udělat v pohodlí a jednoduše doma!
Tip první: Tělový peeling
Jemná mořská sůl urychluje díky vysokému obsahu hořčíku látkovou výměnu kůže, odstraňuje odumřelé buňky a vyhlazuje jí stejně jako mořský písek.
Tip druhý: Tajemství krásy
Mořská voda se svým složením podobá krevnímu séru. Obsahuje minerální látky, stopové prvky a mikroorganismy, které podněcují látkovou výměnu. V řasách je obsaženo mnoho bílkovin, solí, vitamínů a minerálních látek, jako je hořčík, jód, měď a železo. Podporují pročištění stejně jako zpevnění kůže a optimálně ji zásobují vlhkostí. Léčivé mořské bahno upravené pro kosmetické účely zas dokáže dokonale vyčistit póry, uklidňuje a dezinfikuje pokožku.
Tip třetí: Peeling stimuluje
Krystalky soli působí stejně jako drahý peeling a podobný efekt mají i jemné částice řas nebo bahno. Zjemňují povrch kůže, odstraňují odumřelé šupinky a zrychlují metabolismus. Příznivý účinek ještě umocní krouživé vmasírování.
Tip čtvrtý: Mořská sůl zeštíhluje
Jenom díky soli z moře přirozeně nezhubnete, ale díky jejímu zpevňujícímu účinku na tkáně lze alespoň trochu vylepšit kontury. Aby byl efekt patrný, měli byste tuto terapii aplikovat alespoň čtyři týdny. Do vany vody teplé 37 stupňů (v žádném případě teplejší) dejte 500 g mořské soli a zůstaňte v ní po dobu 20 minut. Nakonec se jen lehce osušte a na chvilku si lehněte pod peřinu.
Tip pátý: Pomoc při rýmě
Trápí-li vás často rýma, zkuste propláchnout nos vodou s mořskou solí, podobně jako to dělají obyvatelé přímořských států, kteří se tak preventivně chrání před nachlazením. Ideální je nosní sprška Rhinobiol nebo sprej s Vincentkou z lékárny.
Tip šestý: Lázně ve vlastní koupělně
Přirozeně nejlepší je abolvovat mořskou terapii přímo u moře, ale to je pro nás suchozemce splnitelné jen někdy. Dnes už se však dostane vše, co k této terapii potřebujete, i u nás, a to ve specializovaných prodejnách s přírodními léčivými prostředky, v některých drogeriích či lékárnách.
Tip sedmý: Mýdlo z řas čistí pokožku
Na sprchování používejte velmi šetrný gel a dvakrát týdně mýdlo z řas – snáší ho i citlivá pokožka. Toto mýdlo čistí povrch kůže od stop po látkové výměně podporuje prokrvení kůže a podněcuje činnost lymfatického systému.
Tip osmý: Mořské řasy
Mořské řasy pomáhají zpevnit vazivovou tkáň a odstranit z ní nahromaděnou vodu.
Tip devátý: Slaná pára
Její inhalování dodává novou životní sílu – stejně jako vydatná procházka na svěžím mořském povětří.
Tip desátý: Procedury s bahnem
Zábaly z mořského bahna podporují odvádění zplodin z těla.
Tip jedenáctý: Mořská sprcha
Osvěží a zregeneruje vás stejně jako skok do chladné vody. K tomu účelu existuje speciální sprchová hadice, která vytváří záporné ionty a pomocí vložených tablet obohacuje protékající vodu. Sprchujte se od špiček chodidel směrem nahoru po celém těle a nezapomeňte na paže.