- RubrikaHudba

Světlá nad Sázavou bude patřit Sázavafestu 2013

2.1.2013

Multikulturní festival Sázavafest 2013 se bude konat v termínu 1.-4. srpna 2013 ve Světlé nad Sázavou. Předchozí ročníky festivalu se konaly v různých městech a obcích podél řeky Sázavy. V příštím roce se bude konat už třináctý ročník, ten první proběhl v Týnci nad Sázavou, poté se stěhoval do Sázavy a přes Kácov se přesunul až do Benešova.

„Organizátoři Sázavafestu, konkrétně ředitel festivalu pan Kloupar, kontaktoval starostu Světlé Jana Tourka už před prázdninami. Důvod, proč se přemístil festival do Světlé, je ten, že  jej organizátoři chtěji vrátit zpět k řece Sázavě, což poslední hostitelské místo nesplňuje,“ přibližuje Lenka Arnotová, místostarostka Světlé nad Sázavou.

Ze začátku ale v jednání panovalo velké množství problémů. „V diskusi se samozřejmě objevily obavy, aby nedošlo k devastaci parku, ale celkově převažoval názor, že by bylo dobré konání Sázavafestu ve Světlé podpořit. Pan Kloupar ze zkušenosti ví, že tento festival navštěvuje nekonfliktní cílová skupina lidí všech věkových kategorií. Už dnes víme, že místo konání bude v areálu zámeckého parku, program proběhne na dvou hlavních a dvou vedlejších podiích. Na nedalekých prostranstvích v sousedství parku je dostatečné zázemí pro stanové městečko,“ popisuje Lenka Arnotová.

Festival je velký, musela tedy padnout otázka, co bude festival znamenat pro obyvatele města. „Pan ředitel rozptýlil pochybnosti z toho, že v parku bude nepořádek, případně že dojde k jeho devastataci. Od toho tam budou pořadatelé, aby jednak na dodržování klidu a pořádku dohlíželi a také po skončení festivalu musí park a přilehlá místa předat v naprostém pořádku. Pro obyvatele města nabízejí organizátoři zvýhodněné vstupné,“ vyvětluje Lenka Arnotová.

Festival takové velikosti se může podepsat i na fungování města. Místostarostka Lenka Arnotová popsala i možné komplikace. „Samozřejmě to nebude jednoduché, návštěvnost těchto festivalů se pohybuje kolem patnácti tisíc lidí. Organizátoři ze zkušenosti informují, že je ale třeba si uvědomit, že tato maximální návštěvnost není po celou dobu konání festivalu. Většina návštěvníků si vybírá program na jeden, maximálně dva dny. Konání festivalu bude určitě zajímavé i pro místní podnikatele, přínos ale vidíme především v propagaci města,“ dodává místostarostka Světlé.

Zatím to vypadá, že Světlá přivítá festival pouze v příštím roce. „Zatím uvažujeme o jednom ročníku, ale realita ukáže jak se vše zvládlo, zda se splnila očekávání všech,“ uzavírá Lenka Arnotová.