- RubrikaFilmKULTURA

Studentský projekt Národního filmového muzea dostal zelenou!

13.1.2015

Konečně je již jasné, že Národní filmové muzeum (NaFilM) nezůstane jen nenaplněným snem skupiny nadšených studentů. Zájem veřejnosti daleko předčil očekávání organizátorů a prostřednictvím crowdfundingového portálu hithit.cz byla vybrána téměř dvojnásobná částka, než na jakou byla kampaň spuštěna.

„Naše filmové dědictví je v archivech a depozitářích schované opravdu už příliš dlouho a rádi vidíme, že si to nemyslíme pouze my,“ říká Terezie Křížkovská, jedna z hlavních organizátorů projektu a dodává: “Podobu filmového muzea představíme již v květnu roku 2015 v rámci připravované interaktivní výstavy Trailer NaFilM ve spolupráci s muzeem Montanelli (MuMo, nezisková organizace Nadace DrAK).“

Na koncepci Národního filmového muzea pracuje tým studentů již přes dva roky. Aby našli ideální podobu českého muzea kinematografie, navštívili zahraniční filmová muzea v Evropě, USA i Austrálii. Prostřednictvím crowdfundingu se rozhodli vybrat část finančních prostředků, a především zjistit, zda má vůbec česká veřejnost o vznik nového filmového muzea zájem. „Mile nás překvapilo, s jak obrovským zájmem ze strany veřejnosti jsme se setkali. Místo částky 120 000 Kč, kterou jsme na hithit.cz chtěli vybrat a pokrýt tak náklady na filmová autorská práva související s výstavou, se nám podařilo vybrat neuvěřitelných 200 000 Kč,“ říká Terezie Křížkovská. Kampaň se tak stala jednou z nejúspěšnějších v historii českého crowdfundingu. Finanční podporu přislíbila také Nadace Vodafone ČR, jejíž programu Vpohybu se studenti účastní.

Projekt filmové výstavy Trailer NaFilM získal podporu nejen ze strany veřejnosti, ale také od uznávaných filmových profesionálů. Například režisér Jiří Menzel promluvil v upoutávce k projektu: „Filmové muzeum není žádná novinka, jezdil jsem po světě a mají ho skoro všude. Jenom se tedy divím, že to není tady. A jsem strašně rád, že s tímto nápadem přišli právě studenti. Rozumní lidé by měli tento projekt podpořit.“

Interaktivní výstava Trailer NaFilM v květnu 2015 v Muzeu Montanelli

Výstava Trailer NaFilM přenese návštěvníky do filmového zákulisí a nechá je nahlédnout do tajů stoletého vývoje české kinematografie. Mimo jiné představí osudy a filmy tvůrců, kteří z politických důvodů odešli do zahraničí, bude se věnovat i často opomíjené zvukové stránce filmůa nabídne pohled na to, jak promítání vnímali avantgardisté první poloviny 20. století. Výstavu doprovodí také přednášky a diskuze, workshopy, speciální komentované prohlídky a programy pro školy.

Projekt NaFilM vzniká pod záštitou Univerzity Karlovy, podpořen byl také programem Evropské unie Mládež v akci.

Podobné články