Strhující drama Narušitel systému řeší, co s nezvladatelným dítětem

2.7.2019

Devítiletá Benni prožila v minulosti vážné trauma. Následkem toho mívá záchvaty vzteku a agresivity, neumí se ovládat a je nebezpečná sobě i okolí. Její vlastní matka se jí bojí, nechce ji nechat doma s mladšími sourozenci, aby to od ní neokoukali nebo jim neublížila, sociálka ji umisťuje stále k novým a novým pěstounům či do zařízení, odkud ji vždy po nějakém incidentu vyhodí. Další hositalizace na psychiatrii je nevyhnutelná, není to však trvalé řešení, kam dívku umístit. Benni zkrátka nikdo nechce.

Do školy, kam Benni odmítá chodit a odkud utíká, ji má nově vodit asistent Micha, který mívá běžně na starosti šestnácitleté i starší kluky. Všichni doufají, že Benni zvládne. Mezi ním a Benni nečekaně vznikne pouto.

Michovi Benni přeroste přes hlavu, zjišťuje, že si nezvládá držet odstup a moc mu záleží na tom, aby Benni pomohl. Dokonce kvůli ní ohrozil i svou rodinu. Benni zase doufá, že pokud si ji nevezme zpět matka nebo někdo jiný, Micha ji zachrání. Jenomže nechápe, že to nejde, že mladý muž už jednu rodinu má.

Dojemný a zároveň znepokojující příběh ukazuje divákům svět, který většina z nich nezná, a ujišťuje ho, že pod pojmem „problémové dítě“ si neuměl tohle ani představit.

V německém snímku Narušitel systému se všichni snaží dělat to nejlepší, co mohou, včetně Benni, ale dochází způsoby, jak jí ještě pomoci. Micha i ostatní ji přesvědčují, že jestli se bude chovat dobře, matka si ji nakonec k sobě vezme zpátky, po čemž dívka, které chybí láska a pochopení, touží nejvíc. Ale co když to tak není? Benni nelze vnímat jako negativní postavu, na kterou by se člověk zlobil, i když je opravdu nesnesitelná. Je jí divákovi líto. Zároveň lituje i paní ze sociálky, která to s dítětem nemá lehké, zoufale pro ni hledá nový domov a snaží se najít řešení, které by Benni nejméně ublížilo. Pro matku, která Benni miluje, ale zároveň před ní chrání své dvě další děti, má člověk pochopení, i když není jasné, jakou roli v traumatu malé dívky hraje ona nebo její nevydařené vztahy.

Role malé agresorky s andělským obličejem se zhostila Helena Zengel neuvěřitelně. Řve tak, že divákovi vstávají vlasy hrůzou a zatajuje se mu dech. Režisérka Nora Fingscheidt si dívku vybrala právě proto, že má kombinaci agrese i zranitelnosti. Dívka podala skvělý výkon a málem si u toho vyřvala plíce. Diváka napadá, jak asi tvůrkyně s malou herečkou pracovala, že dosáhly takového výsledku.

Na to režisérka odpověděla na debatě po skončení promítání. Dívka si doma s maminkou přečetla scénář a režisérka jim pak zodpověděla všechny otázky. Pak je čekala šestiměsíční příprava na natáčení. „Chodily jsme spolu po sekáčích, oblečení i plyšového draka si Helena vybrala sama. Byla i součástí castingu při obsazování všech dalších postav. Od začátku věděla, kdo hraje koho a jak se k němu má chovat, pak byla schopná přepínat z Heleny do role Benni,“ uvedla režisérka. Nejnáročnější prý pro malou hrdinku nebyly scény rozbíjení věcí a další incidenty v interiérech. „Tam je jasná choreografie,“ vysvětlovala Nora Fingscheidt. Obtížné byly scény, kdy jiné děti Benni trápí. „Děti často nerozlišovaly mezi rolí a tím, co se děje doopravdy,“ vyprávěla režisérka.

Ta si prý vždycky přála natočit film o rozzuřené zlobivé malé dívce, která není klidná a tichá, jako v zažitých představách. Nápad, jak to uchopit, dostala, při natáčení dokumentu o ženách bez domova. „Objevila se mezi nimi čtrnáctiletá dívka, kterou nazvali narušitelkou systému,“ vzpomíná Nora Fingscheidt a uvažuje: „To je hrozný pojem. Byla tam, prože ji už nikam jinam nevzali“

Snímek Narušitel systému poukazuje na zbytečně složitou byrokracii, která akorát všechno ztěžuje. Podle režisérky ale není fér obdžalovávat systém, vždyť v něm pracují lidé, kteří se snaží, a nemohou kvůli byrokracii nic dělat.

Ačkoliv od začátku visí ve vzuduchu, jak by to s Benni mohlo dopadnout, myslím si, že celý sál sledoval její příběh se zájmem i zděšením a při scéně u Michy doma diváci lapali po dechu v hrůzném očekávání.

Psychologické drama bylo uvedeno na 54. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary v sekci Horizonty.

Foto: kviff.com