- Rubrika

Sto zvířat o Postelových scénách

20.6.2009

Jedním z účastníků letošního letního O2 Sázavafestu je také ska formace Sto zvířat. Na jaře vydala album Postelový scénu, k němuž posléze absolvovala velice úspěšné turné. Zpěvák Honza Kalina o desce prozradil pár drobností.

Považujete desku Postelový scény za koncepční?

Náš textař Tomáš Belko to asi tak zamýšlel. Odjel na měsíc do Mexika s tím, že tam napíše texty týkající se sexu. Přece jenom je tam teplo a on navíc jel se svou novou manželkou. Je nositelem hlavního tématu a vždy se snaží, aby to drželo pohromadě a myšlenky se mu nekontrolovaně nerozlétly. Z devětadevadesáti procent píšeme hudbu na již hotové texty, což je také určující. Když se Tomáš vrátil, dal nám třicet textů s legračními, polosexuálně přitrapnělými příběhy. My si vybrali ty, které nám padly do oka, a napsali jsme na ně hudbu.

Deska je plná nadhledu i černého humoru. Zaslouží si sex takový pohled?

Jelikož se s Tomášem známe víc než pětadvacet let a napsali jsme spolu na sedmdesát písniček, ví, že vzhledem ke své vizáži nemůžu zpívat, že někoho miluju nebo mám rád, případně ležím vedle někoho v posteli a jsem krásný. Myslím si, že pohled naší kapely sarkastický být musí. Snažíme se to rozveselit i muzikou. Na desce je písnička Havran, inspirovaná Edgarem Allanem Poem. Je to temná záležitost, ale doprovází ji docela veselá hudba. Na druhou stranu napsal Karel Šváb na smutný text Královna temných spádů echt smutnou melodii a také to funguje. Většinou se ale snažíme psát veselé písně o strašných věcech.

-jš-