- Rubrika

Štěstí dam aneb v DISKu bude nový muzikál

3.2.2008

Román Emila Zoly jako zvětšovací sklo pro pohled na naši současnost, v níž otevření nové nákupní galerie je příležitostí pro velkolepé oslavy za účasti umělců i politiků – a s ohňostrojem! Příběh z 19. století o chudé dívce, která našla v Paříži štěstí, jako paparazziovský fotopříběh pro povzbuzení unavených smyslů.

Kulturní svět okolo nás obklopují muzikály, ať už z Broadwaye či původní české. Tento jev pronikl i na DAMU. I když se tu muzikálovému herectví nevyučuje, budeme mít možnost zhlédnout v provedení činoherců muzikál, který bude ale podle všeho odlišný od všech těch, které známe. Musical radical Štěstí dam uvedou posluchači DAMU v premiéře již za týden ve školním divadle DISK.

Jako svou čtvrtou a poslední inscenaci uvede absolventský ročník katedry činoherního divadla DAMU ve světové premiéře autorský muzikál Miloše ORSONA Štědroně, Lucie Málkové a Jana Tošovského Štěstí dam (musical radical). Libreto vzniklo na motivy románu Emila Zoly „U Štěstí dam“ z roku 1893, který popisuje vzestup první velké nákupní galerie na světě – velkoobchodu Aristida Boucicaulta „Au Bon Marché“. Zola v něm s přírodovědeckým smyslem pro detail popisuje marketingové a reklamní metody, které ve své době přinesly revoluci a zahájily likvidaci celé jedné vrstvy malých kupců – a které fungují dodnes, zdokonalené nejnovějšími vědeckými poznatky. Popisuje dobu, která dala vzniknout pojmu módy, tak jak ho chápeme dnes, která zrodila velkoobchod, reklamu, bulvární žurnalistiku s jejím kultem celebrit i samu konzumní společnost. V téže době upíral Jules Verne zrak do naší současnosti a pokoušel se představit si, jaká asi bude. Musical radical je pohled Julese Vernea, upřený opačným směrem.

„Už dlouho s údivem sleduju, co všechno se u nás prezentuje jako muzikál,“ říká autorka libreta a režisérka inscenace Lucie Málková. „Přitom je to skvělá forma, extravagantní, provokující, ironická – taky dost erotická – a vždycky byla využívána ke ztvárňování rozporuplných témat – vemte si třeba Vlasy nebo to, co dělal Voskovec a Werich. Takže tohle je náš pokus o muzikál, jaký si myslíme, že by mohl být na začátku třetího tisíciletí. Ne sladkobolně pompézní lovestory, spíš inscenovaný otazník nad určitými věcmi kolem nás. Je to ale muzikál – takže otazník vykroužený pohybem dívčích boků.“

Kromě talentovaných herců z absolventského ročníku činoherního herectví uvidíme a uslyšíme živý kabaretní orchestr, sestavený Milošem ORSONEM Štědroněm, a tanečně-pěvecký sbor, složený ze služebně mladších studentů DAMU. O mimořádné náročnosti a rozsáhlosti projektu svědčí i fakt, že se na něm podílejí studenti dalších fakult AMU – Bronislava Skalická z HAMU jako choreografka, Tomáš Hrubý z FAMU jako producent a Martin Klusák z FAMU jako zvukař. Projekt zaštítili Jiří Suchý, Helena Třeštíková a Čestmír Kopecký.

Více informací na http://www.stestidam.cz