- Rubrika

Stane se Milan Jančík příštím pražským primátorem?

13.11.2009

Pavel Bém obhájil pozici předsedy ODS v Praze, příští rok však opustí svůj primátorský úřad. Vystřídá ho Milan Jančík?

Pavel Bém obhájil pro příští dva roky post předsedy pražské městské organizace ODS. Jde o důležitou pozici, neboť mu zaručuje, že se nebudou před volbami měnit kandidátky a Pavel Bém se jako jednička na pražské kandidátce dostane do sněmovny. Zlé jazyky tvrdí, že ho za novou politickou metou do sněmovny žene zejména touha získat poslaneckou imunitu. V této své snaze bude téměř jistě úspěšný. Jeho volbu umožnilo spojenectví se starostou Prahy 5 JUDr. Milanem Jančíkem, MBA, který je  mezi voliči málo populární a jehož jméno je spojováno s řadou skandálů. I když z marketingového hlediska není Jančíkovo jméno volebním tahákem, schopným přitáhnout zájem velkého množství voličů, a pokud, tak od ODS směrem k opozici, je to mimořádně schopný politik, schopný přežít cokoliv a jakýkoliv skandál, což je na naší politické scéně  vysoce ceněná kvalifikace.

JUDr. Milan Jančík, MBA, absolvent právnické fakulty plzeňské univerzity ( absolvoval svá studia při plném pracovním vypětí, kdy pracoval jako starosta Prahy 5 a současně působil v manažerských pozicích ) se stal místopředsedou pražské organizace ODS. To je důležitý post, který by mohl být mezistupněm k dalším příčkám v kariérním žebříčku. Předně Bém slíbil, že opustí příští rok primátorský post poté, co bude zvolen poslancem. Protože Rudolf Blažek, který byl dlouhá léta korunním princem pražského magistrátu a s jehož postupem na primátorské místo po Bémovi se počítalo jako s téměř hotovou věcí, kandidoval proti nynějšímu primátorovi na funkci pražského Lída ODS, lze očekávat, že jeho naděje budou oslabeny, ne-li znemožněny, a bude se hledat jiný vhodný kandidát coby náhrada za Béma v jeho luxusním koženém křesle na pražském magistrátu.

Jednou z možných eventualit je, že by Béma v křesle primátora příští rok vystřídal právě Jančík. Jančík má pověst skvělého zákulisního hráče. Narodil se v roce 1959 v Prostějově, pracoval v Moravském divadle v Olomouci, kde si získal pověst výborného organizátora a zdatného kšeftaře, později se přestěhoval do Prahy. Poté, co v roce 1994 vstoupil do ODS, zapojil se do komunální politiky jako zastupitel, později místostarosta Prahy 5. V roce 2002 se stal starostou Prahy 5. Koncem roku autem srazil strážníka, který se mu snažil zabránit vjet na Mánesův most. Ve stejné době bylo jeho jméno spojováno s několika mediálně známými problematickými pronájmy či privatizacemi, které pro městskou část údajně byly nevýhodné. Spokojenost s Jančíkem mezi občany Prahy 5 byla malá,takže se zdálo, že v roce 2006 jeho politická hvězda upadá. Jančík na kandidátce ODS dostal druhý nejmenší počet preferenčních hlasů. Po volbách však odstoupil zvolený starosta a na jeho místo se jako náhradník dostal právě Jančík.

Letos byla jeho blízká přítelkyně zvolena do Evropského parlamentu, kde na kandidátce přeskočila např. renomovaného sexuologa Jaroslava Zvěřinu. Jančík tak získal vliv prakticky na evropské úrovni.

Když letos vypukla kauza plzeňských práv, byl Jančík mezi podezřelými studenty, jeho jméno však zapadlo a ve skandálu se točila pak hlavně jména chomutovské primátorky Řápkové, bývalého premiéra Grosse ( který však ve skutečnosti nikdy v Plzni nestudoval, získal tam pouze ozdobný a mezi právníky neceněný, avšak marketingově atraktivní ozdobný titul JUDr., který však nemá žádný praktický význam ) či celoživotního profesionálního politika Bendy.

Nyní je Jančík místopředsedou pražské ODS. Už několikrát z druhého místa či z pozice náhradníka se posunul nečekaně, překvapivě, ba až záhadně do čela. Je možné, že se mu to povede i v tomto případě a Jančíkova majestátní postava ( váží údajně kolem 150 kg ) bude pro příště spojena právě s primátorským křeslem a s pozicí předsedy pražské ODS. Jak už bylo řečeno, mezi voliči Jančík není populární a zřejmě o to ani nestojí. Nepopulární politik leckdy vydělá více než ten populární. Případně ten populární musí svůj majetek lépe skrývat, aby se nestal nepopulárním.

Nicméně, Praha je baštou ODS. Tato strana má v metropoli své vítězství vždy prakticky jisté. Hraje se jen o to, jestli dostane 50 nebo 45%, popřípadě o něco méně, ale stále ještě nejvíc. Proto si mohou komunální politici této strany dovolit více než kdekoli jinde, a z obchodního hlediska: byli by hloupí, kdyby toho nevyužili.

Pokud si voliči stěžují na možnou korupci, měli by si stěžovat sami na sebe. Milan Jančík je talentovaný a chytrý politik, který má možná tu nejlepší budoucnost ještě před sebou. Možná ani primátorské křeslo pro něj nebude vrcholem jeho politické kariéry. Křeslo primátora je pravda, na úrovni křesla ministerského nebo dokonce i v lecčems výše, avšak nad ministrem je ještě premiér a prezident. Jančík schopnosti na to, aby se do premiérského křesla jednou dostal, nepochybně má. I když to už je záležitost vzdálené budoucnosti a zdatných dravců, toužících po premiérském postu, bude mít Jančík mezi svými konkurenty dost.