- RubrikaKULTURA

Spolek ALSA má svůj první kalendář plný osobností. Výtěžek putuje na domácí péči pro pacienty s ALS

22.12.2016

Organizace ALSA, jejíž posláním je pomáhat pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), představila na slavnostním křtu charitativní kalendář na rok 2017 a završila tak letošní velmi úspěšný rok. Letos se jí podařilo zrealizovat kampaň „Společně proti bezmoci“ a v crowdfundingové sbírce vybrat přes jeden milion korun.

Částka putovala jak na domácí péči pro pacienty s ALS, tak na speciální pomůcky a v neposlední řadě i na rekondiční pobyty, které spolek ALSA v letošním roce odstartoval. Kalendář ALSA 2017 zachycuje na fotografiích Štěpána Hona 12 známých osobností – patronů projektu Společně proti bezmoci. Kalendář můžete objednat na zsalsa@zsalsa.cz a od ledna 2017 bude k zakoupení v eshopu na www.zsalsa.cz.  

Začátkem letošního roku se organizace ALSA rozhodla představit osvětovou kampaň Společně proti bezmoci.  Širokou veřejnost seznámila se smrtelným onemocněním ALS, na které v České republice ročně zemřou stovky pacientů. „O ALS se u nás příliš nemluví a veřejnost o ní často vůbec nic neví. Je to nemoc plná bezmoci. Pacienti v pokročilém stádiu této choroby jsou doslova uvězněni ve vlastních tělech bez možnosti pohybu a komunikace a přitom s plným vědomím. Naším posláním je nejen šířit osvětu, ale především pomoci pacientům žít svůj život dál naplno i s ALS,“ vysvětluje Mgr. Eva Baborová z ALSA.

Kampaň spolku ALSA podpořilo mnoho známých osobností, které se staly patrony projektu a mohl tak vzniknout kalendář portrétů ve kterém naleznete  herce Davida Prachaře, Pavla Baťka, Stanislava Majera, herečky Jenovéfu Bokovou, Janu Plodkovou, Patricii Solaříkovou, hudebníka Davida Krause, Tonyu Graves, moderátorky a reportérky Danielu Písařovicovou, Lindu Bartošovou a úspěšnou tenisku Barboru Strýcovou, v čele s modelkou Danielou Peštovou. Autorem fotografií je fotograf Štěpán Hon. „Jsem rád, že jsem mohl být u projektu, který tak výrazným způsobem pomáhá lidem, kteří to opravdu potřebují. Dnešním křtem jsme vlastně pomyslně ukončili uplynulý úspěšný rok. Jsme teprve na začátku a v dalším roce nás čekají další aktivity, které pomohou s osvětou, “ dodává Hon.

Zakoupením kalendáře je možné přispět na domácí péči pro pacienty s ALS, dále na rekondiční pobyty, asistenty a potřebné speciální pomůcky jako je přístroj na odkašlávání, dlahy na protahování a komunikační přístroje. Více informací najdete na www.zsalsa.cz.